KAFTANCIOĞLU’NA SOYLU’YA HAKARETTEN PARA CEZASI: HELAL PARA GÜLE GÜLE YESİN

0
174

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik hakaret içeren paylaşım yaptığı gerekçesiyle 10 bin 620 lira adli para cezası verildi. Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kararla ilgili “Helal para güle güle yesin” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medyadan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik hakaret içeren paylaşım yaptığı gerekçesiyle 10 bin 620 lira adli para cezası verildi.

AA’nın haberine göre, Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı Taylan Özgür Kırmızı katıldı.

Esasa ilişkin görüşünü açıklayan savcı, mütalaasında Kaftancıoğlu’nun, paylaşımında kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret suçunun gerçekleştiğini belirterek, Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını talep etti.

Kaftancıoğlu’nun, 24 Mayıs 2021’de bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Bakan Soylu hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın, TCK’nin 125. maddesi gereğince “hakaret suçu”nu içerdiğini söyleyen Soylu’nun avukatı Kızılca, Kaftancıoğlu hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini söyledi ve sanık avukatının suçtan kurtulmaya yönelik savunmalarına itibar edilmemesini ve Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

Davalı Kaftancıoğlu’nun avukatı Kırmızı da Bakan Soylu’nun katıldığı programda müvekkilinin terör örgütü DHKP-C ile iltisaklı olduğuna dair isnatta bulunduğunu, Kaftancıoğlu’nun da televizyon programı devam ederken yaptığı paylaşımın TCK’nin 129. maddesi gereğince “karşılıklı hakaret” olarak değerlendirilmesi ve müvekkilinin beraatine karar verilmesi talebinde bulundu.

Hakim, beyanları dinledikten sonra hükmünü açıkladı.

Sanık Canan Kaftancıoğlu’nun üzerine atılı kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçunun sabit görüldüğünü belirten Hakim, suçun işleniş biçimi, işlenmesinde kullanılan araçlar, işlendiği zaman, suç konusunun önem ve değerini göz önünde bulundurarak Kaftancıoğlu’nu, hakaret suçundan 354 gün karşılığında 10 bin 620 lira adli para cezasına çarptırdı.

Hakim, daha önce kasıtlı suçtan mahkumiyetinin bulunması, yeniden suç işlemeyeceğine dair kanaatin oluşmaması ve şartları oluşmadığından Kaftancıoğlu hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yasal olarak yer olmadığına hükmetti.

KAFTANCIOĞLU: HELAL PARA GÜLE GÜLE YESİN

Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kararla ilgili “Helal para güle güle yesin” dedi.

Kaftancıoğlu paylaşımında şunları kaydetti:

“Ülkenin en köklü partisinin il başkanına DHKP’li PKK’lı diyen(kendisine açtığım davalar ilk mahkemelerde reddedilse de üst mahkemelerde devam ediyor) diyene bu twitimden dolayı ilk derece mahkemede 10.620 TL para cezasına çarptırıldığım doğrudur. Helal para güle güle yesin :)”

Kaftancıoğlu ne demişti?

Soylu, katıldığı HaberTürk yayınında Kaftancıoğlu’na yönelik bir tehdit olmadığını savunarak koruma kararlarını iptal ettiğini açıklamıştı.

Soylu’nun sözlerini alıntılayan CHP’li Kaftancıoğlu, “Yalancı! Madem tehdit yoktu (kendisinden daha büyük tehdit yok bu arada) öncesinde ne diye yakın ardından özel koruma statüsüne alınmışım? Sonrasında ise cevap hakkımı kullandırırlarsa yayında söyleyeceğim. Suç örgütleri ile tuttuğu işler ortalığa dökülen devletin utanç vesikası içinde bulunduğu kirliliği başkalarına yapıştırmaya çalışmakta. Yayını izlemiyordum şimdi farkettim yayına bağlamıyorsunuz bari şu cümlemi okuyun. Benim adım Canan Kaftancıoğlu, adım Süleyman Soylu değil ki onun gibi terör örgütleriyle iş tutayım! Herkesi kendisi gibi sanıyor alçak!” diye yazmıştı.

Kaftancıoğlu, söz konusu para cezasının ardından da şu yorumu yaptı:

“Ülkenin en köklü partisinin il başkanına DHKP’li PKK’lı diyen(kendisine açtığım davalar ilk mahkemelerde reddedilse de üst mahkemelerde devam ediyor) diyene bu tweetimden dolayı ilk derece mahkemede 10.620 TL para cezasına çarptırıldığım doğrudur. Helal para güle güle yesin:)”

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz