KAÇINCI KATTASIN KARDEŞ?

0
353

KAÇINCI KATTASIN KARDEŞ?

Elinize sihirli bir lamba geçse ve tek dilek hakkınız olsa, tek bir ihtiyacınız için tek bir dilek. Ne isterdiniz? Daha fazla para mı, daha iyi bir ev mi? Sevgi, sağlık, huzur, tatil, iş yerinde terfi, sosyal medyada daha fazla takipçi. Hangisi? Günümüz şartlarına bakıldığında hepsi gayet makul olan ihtiyaçlar, evet.

Peki eğer öncelik belirtmeniz gerekse hangisini seçerdiniz? Sağlık mı? O olmadan hiçbir şeyin bir anlamı yok öyle değil mi? Sonuçta dünya turuna da çıkacak olsanız sağlığınız yoksa ne önemi var bütün bunların. Para bile mutlu edemiyor sizi. Sağlığınız varsa ve eğitiminiz yoksa yine bir sorun olabilir. O yüzden daha temel düşünüp daha basit adımlarla ilerleyelim. Yemek yemek, su içmek ve boşaltım. Fizyolojik ihtiyaçlar dediğimiz ihtiyaçlarımız yani. Peki eğer bunlar sağlanıyorsa sonraki ihtiyacınız ne olurdu? Evet evet meşhur Maslow ‘un piramidinden bahsedeceğim.

Daha önce duymayanlar için Maslow insan ihtiyaçlarını gruplandırmıştır.

Fizyolojik İhtiyaçlar: Açlık, susuzluk ve buna benzer temel yaşamsal ihtiyaçlar
Güvenlik İhtiyacı: Dış faktörlerden kaynaklı tehlikelerden korunma
Sosyal İhtiyaçlar: Aidiyet, sevgi, kabul görme, sosyal yaşam vb.
Değer Verilme/Saygınlık İhtiyacı: Statü, başarı, itibar, tanınma
Kendini Gerçekleştirme: Gelişim, bir işi başarıyla tamamlama, yaratıcılık

Kısa bir açıklamadan sonra soruma geri dönüyorum. Peki eğer bunlar sağlanıyorsa sonraki ihtiyacınız ne olurdu? Çoğu insanın soruma cevap veremeyeceğini biliyorum ama yazıma devam etmem gerekiyor.

Güvenlik İhtiyacı: İnsanların evleri başlarına yıkılıyor depremde, malzemeden çalan müteahhit yüzünden. Çoğu insan bir eve bile sahip değil artık kirasını veremediği için. Pandemiden dolayı açılamayan, açılsa da kısa bir süre sonra tekrar kapatılan işyerleri var ve kira destekleri yok. Doğal olarak ödeyemiyorlar kiralarını. Mağarada yok ki ilkel zamana dönsünler uzay çağında. Fazla uzatmadan: Bu ihtiyacımız da sağlanıyorsa – ben yine cevap verebilen kesimle devam ediyorum- bir sonraki ihtiyacınız ne olurdu?

Sosyal ihtiyaçlar: aidiyet, sevgi, kabul görme, sosyal yaşam. Birçok insan tarafından kabul görmüş yanlış sevgi anlayışını düşünürsek, üstüne bir de aidiyeti sahiplikle karıştıran zihniyetleri eklersek, sosyal yaşamı da cafelere gidip kahve içmek ya da alkol alıp kıçı başı dağıtmak olarak algılayanları serpersek, tadından yenmez. Bir sonraki aşamaya ülkenin %3 anca geçebilir sanırım. Peki üniversite okuyan bir genç istemez mi, tiyatro festivali başladığında gidebilmeyi, sinemaya gidebilmeyi. Bilgilenip kültürlenmeyi, tarihini öğrenmek için müzeleri gezebilmeyi. İster elbette, ben de istemiştim ama param yoktu.

Kalan %3 ile devam edelim. Statü, başarı, itibar, tanınma. Neyse ki bu ara influencerler artışta. Ülkece ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Çok iyi ve derecede olan bir okuldan mezuniyetinize de ihtiyaç yok statü ve başarı için. Asgari ücretle temizlik işine başvurur atom mühendisi ne de olsa.

Ve en sevdiğim kısım en sonuncusu. Açlık insanı terbiye edermiş. O yüzden bizde kalan %97 ile son aşamaya geçiyoruz. Gelişim, içe dönme, bir işi tamamlama. Zihin gücüyle kilo veren insan, zihin gücüyle karnını doyurabilir, çalıştığı yerde yükselemeyen gökyüzüne yükselir, astral seyahat ile -hoş yakında ona da vergi gelir- geçinir gideriz. Ay pardon uçar gideriz. Peki siz kaçıncı kata kadar gelebildiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here