İTALYA BAŞBAKANI MARIO DRAGHİ İSTİFA ETTİ: CUMHURBAŞKANI İSTİFASINI KABUL ETMEDİ

0
283

İtalya’da Beş Yıldız Hareketi koalisyon hükümetinden desteğini geri çekti. Başbakan Mario Draghi istifa etti. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Draghi’nin istifasını kabul etmedi.

İtalya’da koalisyon ortakları arasında derinleşen görüş ayrılığı hükümetin dağılmasına neden oldu. Koalisyonda yer alan Beş Yıldız Hareketi’nin hükümete güven oyuyla desteğini geri çekmesi sonrası Başbakan Mario Draghi istifa kararını açıkladı ancak Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın istifa kararını kabul etmediği duyuruldu.

BBC’nin haberine göre, İtalya Başbakanı Mario Draghi koalisyon hükümetinin dağılmasının ardından Cumhurbaşkanlığı’na istifasını sundu. Draghi, “Bu hükümeti destekleyen ulusal birlik koalisyonu artık yok. Bugün parlamentoda yapılan oylama siyasi açıdan çok önemli bir gerçeğe işaret ediyor. Hükümetin temelindeki güven anlaşması başarısızlığa uğradı” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise istifasını kabul etmediği Draghi’yi parlamentoya seslenmeye çağırdı. Bu durumda Draghi’nin 20 Temmuz’da parlamentoda konuşma yapması ve yapılacak oylamayla yeterli desteği alması halinde görevde kalabileceği ifade ediliyor.

Krizin çözülmemesi halinde gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerin sonbahar aylarında gerçekleşebileceği belirtiliyor. Koalisyon hükümetinde Beş Yıldız Hareketi’nin yanı sıra aşırı sağ Lig, merkez sağ Forza Italia, merkez sol Demokrat Parti ve liberal Italia Viva partileri yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

Beş Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte hükümetin artan enerji fiyatlarına karşı ailelere ve işletmelere 23 milyar euro ekonomik yardım paketi desteği sunulması yönündeki önerinin oylamasına katılmayacağını duyurmuştu.

Ukrayna savaşı nedeniyle artan enerji fiyatlarında ailelere ve işletmelere ekonomik yardım içeren paketi yetersiz bulduğunu belirten M5S lideri Giuseppe Conte, “Ülke, uçurumun eşiğinde. Biz, acil durumlar karşısında hükümete baskı yapan tek partiyiz. Farklı bir aşamaya geçmek lazım. Draghi’nin açıklamaları yeterli değil. Oylamaya katılmayacağız” açıklaması yapmıştı.

M5S’den kısa süre önce ayrılarak kendi partisini kuran ve mevcut hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Luigi Di Maio da savaşın olduğu bir dönemde hükümet krizine yol açanları, sorumsuz olmakla suçlamıştı. Ana muhalefetten de “erken seçim” çağrısı yapılmıştı.

Geçen yıl şubat ayından bu yana koalisyon hükümetine liderlik eden eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, koalisyonda ortaya çıkan anlaşmazlıkların sürmesi halinde görevde kalmak istemediğini daha önce kamuoyuna açıklamıştı.

KAYNAK: Duvar