İSVEÇ’TE FAŞİSTLERİN DIŞARIDAN DESTEĞİYLE SEÇİMDEN 36 GÜN SONRA HÜKÜMET KURULDU

0
163

İsveç’te faşist İsveç Demokratlar Partisi’nin dışarıdan desteği ile seçimlerden 36 gün sonra sağ koalisyon hükümeti kuruldu.

İsveç’te 11 Eylül’de yapılan seçimlerden 36 gün sonra sağ koalisyon hükümeti kuruldu. Ilımlı Muhafazakar Parti (M), Liberal Parti (L) ve Hıristiyan Demokrat Partisi (KD) ile üçlü koalisyon hükümeti parlamentoda güvenoyu aldı. Faşist İsveç Demokratlar Partisi (SD) de hükümete dışarıdan destek verdiğini açıkladı. Ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (S), Yeşiller ve Çevre Partisi (MP), Sol Parti (V) ve Merkez Partisi (C) güven oylamasında hükümete destek vermedi. Sağ koalisyon hükümeti, 173 “hayır” oyu kullanılan oylamada, 176 “evet” ile güvenoyu aldı.

AA’nın aktardığına göre, burada seyirciler arasında bir kişi, yeni hükümeti protesto ederek hükümetin “sahte” olduğunu söyledi. Güvenlik görevlileri eylemciyi dışarı çıkardı. Ilımlı Muhafazakar Partinin lideri ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, başbakan seçilmekten dolayı çok mutlu olduğunu ve bakanlar kurulunu yarın açıklayacağını söyledi.

İsveç’in Vasteras kentinde bulunan Tidö Sarayı’nda 13 Ekim’de Liberal Parti, Hıristiyan Demokrat Partisi ve İsveç Demokrat Partisi ile hükümet üzerinde anlaştıklarını aktaran Kristersseron, “Tidö Anlaşması İsveç İçin Sözleşme” başlığı altında 62 konu ve 7 ana başlıkta uzlaştıklarını belirtti. İsveç’in 7 ana sorunu olduğunu ifade eden Kristersson, bunların eğitim, suç ve çete savaşları, hasta bakımı, göç ve entegrasyon, ekonomi, iklim ve enerji krizi, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi olduğunu kaydetti.

Ülkede 11 Eylül’de yapılan genel seçim sonucuna göre, sağ blok partiler yüzde 49,6, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,9 oy almıştı. Buna göre, 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 176, sol blok partileri 173 sandalye kazanmıştı. Seçimlerde aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oyunu yüzde 20,5’e yükselterek ülkenin ikinci büyük partisi konumuna gelmesi dikkati çekmişti.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz