İsveç Dijital Para Birimine Geçiyor!

0
183

İsveç Hükümeti bilinmeyene doğru bir adım daha atıyor! Hükümet, ülkenin dijital paraya geçebilmesi için fizibilite çalışmalarına başladığını açıkladı.

Mali piyasalar bakanı Per Bolund, Cuma günü başlatılan incelemenin 2022 yılının Kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Soruşturmaya, Riksbank’ın finans komitesinin eski başkanı Anna Kinberg Batra liderlik edecek.

Mali piyasalar bakanı Per Bolund, Cuma günü başlatılan bir incelemenin 2022 yılının Kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Soruşturmaya, Riksbank’ın finans komitesinin eski başkanı Anna Kinberg Batra liderlik edecek.

Kronun dijitalleşmesi İsveç’in dijital para konusunda yürüttüğü tek proje değil. İsveç Merkez Bankası, Bitcoin gibi dijital para birimlerini destekleyen teknolojiye dayanarak yürütülen bir pilot proje üzerinde çalıştığını da açıklandı.

İsveç, dünyanın en az nakit kullanan ülkeleri arasında yer alırken İskandinav ülkesinin kağıt para kullanımı son yıllarda istikrarlı biçimde azaldığı da belirtildi. Ülkedeki her 10 ödemeden sadece 1’i kağıt para kullanılarak yapılıyor.

Hem daha çağa uygun, hem çevre dostu olan bu uygulamanın hayata geçme sürecini heyecanla takip ediyor olacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here