İSTANBUL’DA BEŞ RESTORANA MİCHELİN YILDIZI VERİLDİ

0
156

Restoran değerlendirme sistemi Michelin Rehberi, İstanbul seçkilerini dün akşam düzenlenen bir törenle açıkladı. İstanbul’un ilk seçkisinde 53 restoran yer aldı.

Seçkide yer alan restoranlardan dördü bir Michelin Yıldızı’yla ödüllendirildi. Turk Fatih Tutak, sıra dışı mutfağı için iki Michelin Yıldızı’yla Michelin Rehberi’nde yer aldı.

Neolokal‘in sürdürülebilirlik girişimleri Michelin Yeşil Yıldız ile ödüllendirildi

Daha sürdürülebilir bir gastronomi anlayışına sahip restoranları seçimlerinde vurgulamayı amaçlayan Michelin Rehberi, 2020 yılında yeni bir ödül açıklamıştı: Michelin Yeşil Yıldız. Neolokal, çevre dostu ve etik yaklaşımları sayesinde bu prestijli ödüle layık görüldü.

10 restaurant Bib Gourmand ödülüne layık görüldü

Michelin Rehberi kullanıcıları arasında özellikle popüler bir ayrım olan Bib Gourmand, makul fiyatlarla harika yemekler sunan restoranları öne çıkarıyor. İstanbul’da toplamda 10 mekan, sundukları mükemmel fiyat-performans dengesi açısından ödüllendirildi.

Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, şunları dedi: “Michelin Rehberi İstanbul’un ilk restoran seçkisinin lansmanı, hem müfettiş ekiplerimiz hem de bu eşsiz şehir için tarihi bir an. Toplamda beş adet yıldızlı işletme de dahil olmak üzere 53 restoranla seçimimiz, kimliği ve gelenekleriyle gurur duyan, aynı zamanda dünyaya da açık olan bu yetenekli mutfağın çeşitliliğine ışık tutuyor. İstanbul her zaman önemli bir kültürel ve turistik destinasyon olmuştur; bugün Michelin Rehberi’yle hem yerel hem de uluslararası gurmelere bu şehrin aynı zamanda önemli bir gastronomi destinasyonu olduğunu göstermeyi umuyoruz.”

Seçkiye layık görülen restoranların tamamı:

Michelin iki yıldız

Turk

Michelin bir yıldız

Neolokal
Nicole
Mikla
Araka

Michelin Yeşil Yıldız

Neolokal

Bib Gourmand

Giritli
Pandeli
Tershane
Karaköy Lokantası
Aheste
Cuma
Sade Beş Denizler Mutfağı
Alaf
Aman Da Bravo
Calipso

Tavsiye edilen

Khorasani
Deraliye
Lokanta 1741
Matbah
Ocak
Octo
Mürver
Sofyalı 9
Eleos Beyoğlu
Yeni Lokanta
Kubbeli Lounge
Çok Çok Thai
Cuma
1924 İstanbul
Topaz
Nobu
Atölye
St. Regis Brasserie
Spago
Glens
Aqua
Tatbak
Tuğra
Feriye
Banyan
Aila
Park Fora
İnari Omakase Kuruçeşme
29
Sunset Grill & Bar
Şans
Rumeli Hisarı İskele
Kiss The Frog
Calipso
Seraf
Zuma
Beyti
Azur
Kıyı
Balıkçı Kahraman

Michelin Rehberi İstanbul 2023’ün tüm seçkisine, MICHELIN Rehberi’nin https://guide.michelin.com/tr/tr adresindeki internet sitesinden ve Michelin Rehberi’nin IOS ve Android üzerinden ücretsiz indirebileceğiniz uygulamalarından ulaşılabiliyor.

KAYNAK: Diken