İstanbul Boğazı’nda mayın paniği

0
191

İstanbul Boğazı’nda mayına benzetilen bir cisim tespit edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri mayına benzetilen yabancı cisim için harekete geçti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna’ya askeri operasyondan sonra Kiev’in Odessa açıklarına mayın döşediğini belirterek Türkiye’yi geçen hafta uyardı. FSB, mayınlarda kopmalar başladığını ve İstanbul Boğazı’na sürükleneceği bildirdi.

 

Rusya’nın uyarısından bir hafta geçtikten sonra Boğaz’da yabancı cisim hareketliliği yaşandı. Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası’nda balıkçılar mayına benzetilen yabancı bir cisim farketti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ihbar üzerine harekete geçti. İncelemelere helikopter de destek veriyor. Boğaz çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Boğaz’da görülen mayına benzer cisim için açıklama yaptı. MSB’nin açıklaması şöyle:

 

26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir.

 

Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.

 

KIYI EMNİYETİ’NDEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden de açıklama yapıldı. Açıklamada, “İstanbul Boğazı Kuzey Demir bölgesi civarında mayın olasılığı çok yüksek bir cisim görülmüştür. Vts gerekli yerlere bilgi vermektedir. Cismin yuvarlak top gibi ve üzerinde boynuz gibi çıkıntıları olduğu belirtilmiştir. Vts gemilerin şu an için demir yerine yaklaşmamaları bilgisini vermektedir” denildi.

KAYNAK : tele1