İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI FİLİZ SARAÇ, GÖREVİNİ DURAKOĞLU’NDAN DEVRALDI

0
138

İstanbul Barosu’nun 144 yıllık tarihindeki ilk kadın başkanı Filiz Saraç, görevi eski Başkan Mehmet Durakoğlu’ndan törenle devraldı.

İstanbul Barosu’nun geçen hafta sonu yapılan genel kurulunda Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adına yarışarak seçilen ilk kadın başkanı Filiz Saraç, görevi eski başkan Mehmet Durakoğlu’ndan devraldı.

Baronun 144 yıllık tarihinde ilk kadın başkan olan Filiz Saraç için bugün baronun konferans salonunda düzenlenen devir teslim törenine Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez, eski İstanbul Barosu Başkanı ve hukukçu Turgut Kazan, baronun eski başkanı Ümit Kocasakal ve avukatlar katıldı.

DURAKOĞLU: İLK KEZ KADIN BAŞKAN SEÇMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ

Törende konuşan Mehmet Durakoğlu, genel kurulun, Türkiye’nin de mesleğin de çok özel sorunlarla karşı karşıya bulunduğu bir dönemde tamamladığını belirtti. “İstanbul Barosu’nun genel kurulundan bir kez daha hepimizin, bütün Türkiye’ye bir mesaj vererek çıkmış olduğu gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor” diyen Durakoğlu, şöyle konuştu:

“Bu kabul, öteden beri baromuzun, Türk toplumunda demokratik kitle örgütü olarak, bir meslek örgütü olarak taşıdığı ağırlığın da önemli bir ifadesi oldu. Bunca zamandır çok büyük bir iddiayla götürmeye çalıştığımız, Türkiye’de yargının teminatı olarak tanımlanabilecek bir kurumsallığın yapılandırılmasından sonra, bu kez bu genel kurulda, 144 yıl sonra ilk kez bu denli bir büyük başarının üzerine bir de ilk kez bir kadın başkan seçmiş olmanın gururunu yaşadığımızı burada bir kez daha ifade etmek istiyorum.

‘BU BAŞARI HEPİMİZİN’

İstanbul Barosu, yıllardan beri Türkiye’nin özellikle içinde bulunduğu konumda, kadına karşı şiddetin bu denli yoğunlaştığı, bu denli özellikle kadın cinayetlerinin çoğaldığı bir dönemde, o mücadeleyi fiilen yapan, o alanda örgütlenmiş olan bir kurumsallık olarak şimdi, kendi kurumunun başına da bir kadın getiriyor olmak sebebiyle ne kadar övünse ne kadar gurur duysa azdır diye düşünüyorum. Bu başarı hepimize ait, bu başarı meslektaşlarımıza ait. Bu nedenle gerçekten de bu başarıya ortak olan, olmayan bütün meslektaşlarımıza özellikle buradan giden bir baro başkanı olarak teşekkür etmek istiyorum.”

SARAÇ: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Konuşmasının ardından önceki yönetim kurulunda bulunan meslektaşlarını ve yeni Başkan Filiz Saraç’ı sahneye davet eden Durakoğlu, Saraç’a cüppesini giydirdi. Saraç, şunları söyledi:

“Bugün burada, İstanbul Baromuzun 22-23 Ekim tarihlerinde gerçekleşen genel kurulunda yapılan seçimlerle oluşturulan başkan ve kurul üyeleri olarak huzurunuzdayız. Baro Başkanı’mız Sayın Mehmet Durakoğlu başta olmak üzere, önceki dönem yönetim kurulu, disiplin kurulu ve denetleme kurulu üyelerimize, Türkiye Barolar Birliği delegelerimize, baromuza bugüne kadar verdikleri emek için ayrı ayrı teşekkür ederiz. Birlikte baromuz için çalışmaya devam edeceğiz. Genel kurulumuz geride kalmıştır. İstanbul Barosu, İstanbul Barosu üyesi tüm meslektaşlarımızın barosudur. Hep birlikte, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve adalet için, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü için mücadeleye devam edeceğiz. Hepinize saygılar sunuyoruz.”

KAYNAK: Duvar