İSPANYA’DA 44 HANELİ KÖY 260 BİN EURO’YA SATIŞTA

0
136

İspanya’nın kuzeybatısında 44 evi, kilisesi, okulu, oteli, barı ve hatta eski jandarma kışlası bulunan terk edilmiş bir köy 260 bin euro’ya satılmak isteniyor.

İspanya’da son yıllarda giderek artan ‘boşalan köyler’ satılığa çıkarılmaya başlandı. Emlakçılık hizmeti veren “İdealista” adlı internet sitesi, Portekiz sınırı yakınlarındaki Zamora kentine bağlı Salto köyü 260 bin Euro’dan ilana çıkardı. Büyükşehirlere göçten dolayı boşalan köyde 44 ev, kilise, okul, otel, bar, eski bir havuz, spor kompleksi hatta eski bir jandarma kışlası bulunuyor.

AA’nın aktardığına göre Köydeki mülk sahiplerinin temsilciliğini yapan emlak şirketinden bir yetkili, 260 bin euro’ya 5 gündür satışta olan köyün ilanına şimdiye kadar 200 kişinin baktığını, çok sayıda telefon aldıklarını, 2 İspanyol, 1 Portekizli ve 1 İngilizin köyle ilgilendiğini söyledi.

Eski bir hidroelektrik santralı için 1950’li yıllarda inşa edilen köye yakın doğal bir parkın olduğu, 1989’da santralın kapanmasının ardından nüfusun yavaş yavaş azaldığı vurgulandı. Santralın 2000’li yılların başında turizm kompleksi kurulması amacıyla bir yatırımcıya satıldığı ancak projenin hiçbir zaman hayata geçirilmediği bilgisi paylaşıldı.

Köyü alacak girişimcilerin gerekli yatırımları yaparak burayı kırsal turizme açabileceği belirtildi.

KAYNAK: Duvar