İSLAM MEMİŞ: GRAM ALTIN ASLINDA DÜŞMEDİ, DÜŞÜYORMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR

0
241

Döviz kurundaki göstergeleri değerlendiren İslam Memiş, “Gram altın aslında düşmedi, düşüyormuş gibi görünüyor” diyerek açıklamalarda bulundu.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, uzun vadeli öngörülerini de paylaştı. Fox’taki Ekonomi Arası programında açıklamalarda bulunan Memiş, “Parite, farklı ülkelerin para değişimidir. Ülkelerin kendi para birimlerindeki değiş tokuştur. Dolar ve euro’nun değiş tokuşuna parite denir. Bugünlerde dolar ve euro’nun eşitlenmesi aslında paritenin daha çok önemini gündeme taşıyor” dedi.

Elinde doları olan yatırımcıların bu eşitlemeyi ‘avantaja’ çevirebileceğinden bahseden Memiş, “100 euro’ya 120 dolar alabiliyordunuz, artık orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurunca, euro’nun 1,06-,1,07’yi tekrar gelebileceğini tahmin ediyorum. Dolayısıyla tekrar değer artışları gündeme gelebilir. Parite işlemleri bugünlerde çok önemli” ifadelerini kullandı.

FED’in faiz artışı sürecinden bahseden Memiş, “75 baz puan konuşuluyor. 100 baz puan diyen de var. Bu da şuna işaret ediyor. Enflasyonla mücadele kolay olmayacaktır. Benim çalışmalarım şuna işaret ediyor. Süreçte euro-dolar paritesi eşitlense de ben tekrar Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz artırımı bekliyorum. Eylül ve ekim aylarında tekrar paritenin 1,06-,1,07’ye çıkması kuvvetli” diye belirtti.

Memiş sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçeride dolar/TL kuru 17,45-17,50’de dalgalanırken, aslında dolardan kurtulmak isteyen, avantaja çevirmek isteyenin de euro’daki değer kaybını değerlendirmesi gerekiyor. Yatırımcı şuna karar verecek, yükselene mi yatırım yapmalıyım, yoksa değer kaybetmiş araca mı yatırım yapmalıyım?

Elinde dolar olan ancak ‘ben altın ve gümüş altın almak istiyorum’ diyen, gram altınını direkt dolarla alabiliyorlar. Bunun da parite işlemi var. Kapalı Çarşı’da ‘dolarla altın işlemi yapmak istiyorum’ dediğinde yine parite ile yapacak. Ancak TL’ye çevirerek yapmak isterseniz orada fark var, zararınız oluyor.

Dolar endeksinde de köpük fiyatlama var ama sonuca baktığımızda tabii ki ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. Ekrandaki rakamsal değerler, serbest piyasalarda, bankalarda geçerli değil. Vatandaşlar genelde serbest piyasaya yöneldi, böylece makas aralığının açıldığını görüyoruz. Aslında gram altın TL fiyatı 980 – 988 lira aralığında. Gram altın aslında düşmedi, düşüyormuş gibi görünüyor.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz