İRAN GENEL BAŞSAVCISI: MECLİS VE DEVRİM YÜKSEK KONSEYİ, BAŞÖRTÜSÜ KONUSU ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

0
156

Mahsa Amini’nin ölümüyle başlayan protestoların ardından başörtüsü yasağının kaldırılması veya esnetilmesi taleplerinin gündeme geldiği İran’da, İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, başörtüsü konusu üzerinde çalışıldığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını söyledi.

İran’da saçının bir kısmı gözüktüğü gerekçesiyle gözaltına alınan ve komaya girerek yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar sürerken İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri’den ülkede başörtüsü konusu üzerinde çalışıldığına ilişkin açıklama geldi.

AA’nın IRNA’dan aktardığı habere göre yakın zamanda sonucun açıklanacağını söyleyen Muntazeri, “Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi, sonuçları önümüzdeki günlerde belli olacak olan başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor ve inceliyor” dedi.

Kararın belli tedbirler çerçevesinde alınacağını aktaran Muntazeri, çalışmaların 15 güne kadar sonuçlanacağını belirtti.

Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad Devriyeleri’ne yönelik eleştirileri de değerlendiren Muntazeri, söz konusu polis birimini “sosyal güvenlik polisi” olarak niteledi.

İranlı Başsavcı, “Yargı sistemi sosyal güvenlik polisini kapatmaya çalışmıyor. Son olaylardan sonra, güvenlik ve kültür kurumları soruna ihtiyatlı bir çözüm arıyor” ifadelerini kullandı.

SALİHİ, ‘BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜ TALEPLERİ VAR’ DEMİŞTİ

Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınması ve hayatını kaybetmesinin ardından başlayan eylemler, ülkede 1979’dan bu yana uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının kaldırılması veya esnetilmesi taleplerini yeniden gündeme getirmişti.

İran’daki molla rejiminin iki buçuk ayı geride bırakan ve ülkede görülen en uzun süreli yönetim karşıtı protestolardan biri sayılan eylemler sonrasında zorunlu başörtüsü uygulamasından vazgeçmeyi kabul etmese de muhafazakar Reisi hükümeti döneminde artan denetimlerin azaltılabileceği düşünülüyor.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Halkla İletişim Merkezi Başkanı Ahmed Salihi, 30 Kasım’da IRNA’da yayınlanan açıklamasında, “Toplumda yetkililere iletilen başörtüsü özgürlüğü talepleri var” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz