İngiltere’de bir dönem sona erdi: Boris Johnson’dan istifa

0
214

İngiltere’de Başbakan Johnson partisindeki istifa dalgasının ardından görevinden istifa etme kararı aldı.

Bugüne kadar istifa çağrılarına karşı çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün yaptığı açıklamayla birlikte görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Johnson istifa açıklamasında Muhafazakar parlamenterlerin isteğinin yeni bir parti lideri ve yeni bir başbakan olduğunu olduğunu söyledi. Johnson yeni başbakan gelene kadar görevinde kalacağını ve yeni gelecek başbakana destek olacağını belirtti.

BBC’nin haberinde Johnson’ın parti liderliğinden istifa edeceği ancak başbakanlık görevine parti kongresinin yapılacağı ekime kadar devam etmek istediği belirtildi.

Partinin Boris Johnson’ın bu isteğini kabul edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Parti içerisinde Johnson’ın görevi hemen bırakması gerektiği yönünde görüşler de var.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti hükümeti içerisinde dünden bu yana yaşanan istifa dalgasında şu ana kadar 50’den fazla hükümet yetkilisi istifa kararı almıştı.

Johnson dün Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada görevine devam edeceğini belirtmişti.

Öte yandan YouGov’un paylaştığı anket sonuçlarına göre Birleşik Krallık halkının yüzde 69’u Johnson’ın istifa etmesi gerektiğini belirtirken, yüzde 18’i görevde kalması gerektiğini söylüyor.

2019 seçimlerinde Muhafazakarlar’a oy verenlerin ise yüzde 54’ü Johnson’ın istifa etmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

THE SUN ‘ELİNİZİ KANA BULAMALISINIZ’ DEMİŞTİ

Maliye ve Sağlık Bakanlarının istifasıyla başlayan iki günlük süreçte yoğun baskı altına giren Başbakan Johnson, önce Avam Kamarası’nda görevine devam edeceğini açıklamış daha sonra İngiltere medyasına sızdırılan haberlerde direneceğinin işaretlerini vermişti.
Öyle ki The Sun gazetesinin bugünkü baskısının kapağında Boris Johnson’ı kullanmış ve ‘Benden kurtulmak için elinizi kana bulamalısınız’ manşetini atmıştı.

Ancak sabah saatlerinden itibaren yaşananlar Johnson’ı istifaya sürükledi.
Muhafazakar Parti’de devam eden istifaların yanı sıra, Johnson iki gün önce Maliye Bakanı olarak atadığı Nadhim Zahawi de bir açıklama yaparak Johnson’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Zahawi’den kısa bir süre sonra bir diğer yeni atanan bakan olan Michelle Donelan da Johnson’dan istifa etmesini ‘rica ettiğini’ söyledi.

İNGİLTERE’DE GAZETELER BU MANŞETLERLE ÇIKTI

The Guardian: Çaresiz, kandırılmış başbakan koltuğa tutunuyor

i: Kabine darbesi

Financial Times: Johnson kabine ayaklanmasıyla sarsıldı

Daily Mail: Boris başkaldırıyı yeniyor

The Independent: Acı Son

BAKANLAR ART ARDA İSTİFA KARARI ALDI

İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak dün art arda istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve Johnson’a güven duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti.
Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir süre sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin Grup Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına rağmen, kendisine verdiği görevden dolayı “son derece pişman” olduğu açıklamasının ardından gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha önce yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz iddialarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Ancak, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından hemen önce Johnson, Pincher’a verdiği görev nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu dile getirmişti.

JOHNSON’IN SİYASİ GELECEĞİ SORGULANIYOR

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin bazı milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya yalan söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti içinde 6 Haziran’da güven oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki güven oylamasını kazansa da Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

KAYNAK: GerçekGündem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz