HONDA’NIN SATILAN TÜRKİYE FABRİKASI ŞAŞIRTTI

0
111

Gazeteci Emre Özpeynirci, Habaş Holding tarafından satın alınan Honda Gebze fabrikasında otobüs ve kamyon ürettiğini açıkladı.

Honda, 1997 yılından bu yana faaliyette olan Gebze fabrikasını geçtiğimiz yıl eylül ayı sonunda resmen kapattı. Yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı fabrikada son yerli Civic Sedan modeli Eylül sonu banttan indirildi. Fabrika yıl sonunda yeni sahibi Habaş Holding’e teslim edildi. Firma yerli otomobil ve ticari üretmek için bu tesisleri satın aldı. Bugün ise üretim hattından çıkan ilk araçlar görüntülendi.

Honda’nın fabrikasını ilk aldığında bu tesisleri kendi ihtiyaçları doğrultusunda değişime sokacağını düşünülüyordu. Fakat HABAŞ’ın planının yerli araç üretmek olduğu ortaya çıktı. Yaz aylarının başında ise HABAŞ’ın eski Honda tesislerindeki dönüşüm sürecini tamamlandığı ve aynı süreçte yerli araç üretmek için gerekli hazırlıkların da tamamlandığı söylendi. Tabii henüz pek çok detay bilinmiyor. Ancak son adıma gelindiği bilgisi paylaşıldı.

2021 yılında Honda’nın Gebze fabrikasını HABAŞ Holding’in sahibi Mehmet Rüştü Başaran satın aldı. Otomobil tutkunu olan Başaran’ın Honda’nın İngiltere’deki motor fabrikasını da aldığı açıklandı. Başaran’ın Gebze’de hibrit ve elektrikli otomobil üretmesi beklenirken, otobüs ve kamyon tam ters köşe oldu.

KAYNAK: Emre Özpeynirci, Otomobilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here