HANİ MARJİNAL BİZDİK ?

0
553

2007 yılındaki bir gösterisinde Cem Yılmaz, eğlenceli bir üslupla artistlere yönelik bakış açısını anlatıyor. Hayat tarzları ve seçimleriyle gündeme gelen, tercihlerinden dolayı yargılanan insanlardan. Fakat gelin görün ki “rahat” olarak adlandırılan ve namustan, haysiyetten uzak gibi sıfatlarla nitelenen bu insanların bir çoğunun TV karşısında çıkan haberlere karşı bakış açısı birçoğumuzla aynıymış.

Karısını ve kızını kafasına göre feda edenler sosyal medyanın gündeminde gezinirken, izleyenler şaşkınlık içinde. Burada sorgulanacak çok şey var. 1. Karısının ve kızının buna rızası var mı? ( burayı açarsak konu çok uzar, bu gözler bir kravatla rıza alındığını da gördü) 2. olarak da ağzını her açışında yoldan geçen tanımadığı insanın bile namusu hakkında yorum yapan amcanın, konu kendi evi olunca bu rahatlığı nasıl yakaladığı. Videoyu izleyince aklıma şu soru geldi: Buzlu badem şimdi kimin hakkı?

Her alanda toplumsal fay hatları oluşturmaya hazır milletim, Türkiye gündeminde olanlar yetmezmiş gibi bir de dünya gündemine yorum yapar ve orası için bölünür. Büyük bir ödül töreninde, ünlü bir oyuncunun, yerinden kalkıp sunucuya- karısının itibarını korumak gerekçesiyle – tokat atar. Ülkede konuşulacak başka konu yokmuş gibi bir gün de Will Smith için bölünürüz. Bu çiftin açık evlilik yaşadıklarını bilmeden yapar bir çoğu yorumlarını, hoş bilse de bir şey değişir miydi orası tartışılır. Velhasıl , “Türk’ ün Gücü, korkusuzluğu” vb gibi tamlamalar sorgulanır hâle gelir. Irkı ne olursa olsun, bu kadar kolay bölünebilen bir milletin geleceğini okumak için astroloji ve tarot okumalarına gerek yoktur. (bknz: son 20 yıl)

Neyse ki yarın Razaman Ayı’nın ilk günü. Günah çıkarmak ve orucu bozan şeyleri yine yeniden konuşmak için bir ay gibi uzun bir süre var önümüzde. Mübarek ay öncesi tüm önlemler alındı elbette. Alanında uzman kişilerle binlerce liralık anlaşmalar yapıldı, halkı sağlıklı beslenmeye teşvik etmek ve oruç ağzıyla kuyrukta beklemesin diye önce et fiyatlarına zam yapıldı, sonra ülkede yağı çıkarılacak zeytinler (çünkü bir onlar kalmıştı) yerinden çıkarıldı. Görev tamamlandı ! Herkese iyi Ramazanlar…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz