HANGİ EGONLA KONUŞUYORSUN?

0
87 views

Bilim ve felsefe dünyasında farklı özellikleri ve açıklamaları ile birçok ego bulunur. Ama özellikle alter ego en çok merak edilen ve bizi epey yakından ilgilendiren ego çeşitlerinin başında gelir. Peki Alter Ego nedir, nasıl oluşur? Ego değiştirmek ve ikincil ego kavramları nelerdir?

Söz konusu ego olduğunda, kişisel ve bilişsel davranışlar ön plana çıkar. Kimliğimizi tanımamızda ve diğerlerini tanımlamamızda yardımcı olur. Çoğunlunlukla bakış açımızı belirler. Ayrıca hem eğitim hem de felsefi yönden önemli bir yere de sahiptir. Bu doğrultuda birçok farklı çeşidi bulunmasının yanı sıra, bu çeşitler içerisinde alter ego ön plana çıkmaktadır.

Neymiş bu alter ego?

Alter, kelime olarak ‘öteki’ anlamı taşımaktadır. Bu durum aslında günlük yaşamda pek çok kişinin bildiği gibi, kişinin orijinal kimliğinden farklı olarak alternatif bir benliği bulunduğuna dair olguya sahiptir. Bu doğrultuda birçok farklı kişide ortaya çıkan ve genel olarak da etkisini gösteren bir egodur. Özellikle eğitimsel ve felsefi yönden önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek mümkün.

Alter Ego Nasıl Oluşur?

Alter egoyu oluşturabilmek için öncelikle kişinin kendine ait diğer benliğini bulması gerekmektedir. Özellikle danışmanlar ve psikologlar, kişiyi daha iyi tanıyabilmek için bir alt benlik yaratır. Pek çok kişi günümüzde bulunmuş olduğu çevre ve davranışa bağlı olarak farklı kişilikler ortaya çıkarır. Özellikle bu durum sağlıklı bir şekilde devam ettiği ve kişinin iç benliğine zarar vermediği sürece, önemli oranda yarar sağlar. Bu durumda kişinin Alter egosu birçok farklı yapı altında kişilik bakımından ortaya çıkar. Özellikle kişinin kendini dinlemesi ve kendi benliğini anlamaya çalışması ile alter-ego oluşur. Böylece birey özbenliği dışında farklı bir benlik yaratması ile beraber alter-ego ya meydana getirir.

Ego Değiştirmek

Birey bünyesinde birçok farklı benlik oluşturabilmektedir. Bu benlikler ortam koşulları ve davranış biçimlerine bağlı olarak değişik yerlerde kullanılır. Özellikle çeşitli hallerde ve biçimlerde kişi EGO ile beraber benlik değiştirme etkisi yaratabilir. Mesela bazı durumlarda çekingen ve ürkek davranıldığı vakit, ‘Korkmamak gerekir’ fısıltısı üzerinden kişi farklı bir benliğe girebilir. Aynı zamanda kendini dinlemek ve kendi benliğini anlamaya çalışmak ile beraber farklı Alter EGO değişimi gerçekleşebilir.

İkincil Ego Kavramları

Özellikle ikinci ego kavramları merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Bu doğrultuda tatmin edilmemiş olan dürtülerin yarattığı gerilimin, ikincil süreç yoluyla giderilmesi ikincil ego olarak ifade edilebilir. Bu şekilde öne çıkan alternatif yapı ile beraber, pek çok kişi günlük yaşamında ikincil ego kavramını kullanmaktadır. Yani bu doğrultuda kişi farklı EGO yapısını değişik zamanlarda ihtiyacı doğrultusunda kullanır. Günümüzde hem felsefi açıdan hem de günlük yaşam ve eğitim noktasında önemli bir yere sahip olan yapılar arasında gelmektedir. Özellikle bu durum aynı zamanda alter-ego kıvamına hitap eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here