GÜNDE 1 KAŞIK ZERDAÇAL, 600’DEN FAZLA HASTALIĞI TEDAVİ EDİYOR

0
151

Zerdeçal, batıda son zamanlarda gündeme gelse de Asya’da binlerce yıldır şifa kaynağı olarak tüketilen bir besin. “Süper besin” olarak adlandırılan bu bitki, 600’den fazla önleyici ve tedavi edici kullanım ile sunuluyor. Hakkındaki araştırmalar ise devam ediyor. Bu besini her gün az miktarda tüketmenin nelere iyi geldiğini keşfetmek için Karin adlı bir kadın, önemli bir deneme yaptı.

Karin, bir süredir yüksek kolesterol ve sindirim sistemi sorunlarından muzdaripti. Birçok çözüm yönteminden sonuç alamamasının ardından bundan kurtulmak için son olarak zerdeçal denemeye karar verdi.

Bir ay boyunca zerdeçal tüketti ve sindirim sisteminde ve yüksek kolesterol oranlarında büyük bir değişim olduğunu fark etti. Sorunları büyük oranda azalmıştı.

Zerdeçal, yapılan çalışmaların sonucunda şeker seviyelerinde stabilizasyon sağlayarak kilo vermeye yardımcı olduğu keşfedildi.

Toz zerdeçal, karbonhidratların yağ olarak depolamasını önleyerek kilo alımını engelliyor. Metabolizmayı hızlandıran yapısı ise uzun vadede kalori yakımını da artırır.

Ayrıca kullanılan yemeklerde farklı bir lezzet seviyesine ulaşılması sayesinde daha hızlı doyarak daha az yemeyi de mümkün kılar.

ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLER

Herkes, uzun bir ömür ister, fakat sağlıklı yaşam bu uzun ömrü kaliteli geçirmek için kilit noktadır. Bunun için ise zerdeçal ihtiyacınız olan şeydir.

Antioksidanlar sadece kanseri önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşlanmayı da büyük oranda önler.

Yaşlanma, hücre hasarının görünür bir şekilde ortaya çıkmasıyla meydana gelir. Antioksidanlar ise bu yaşlanma sürecini tetikleyen serbest radikaller ve toksinlerin zararlı etkilerini önleyerek yaşlanmayı geciktirir.

Zerdeçal, her ne kadar antioksidanın kendisi olmasa da araştırmalar, vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırdığını gösterir.

Bu nedenle zerdeçal, yaşlanmayı etkili bir şekilde önlemeyi sağlar. Sadece vücudun içinde değil, dışında da büyük bir etki gösterir.

DEPRESYONUN ETKİLERİYLE SAVAŞIR

Zerdeçal, depresyonun ortaya çıkardığı kötü etkilere karşı önemli bir koruyucudur.

Yapılan son çalışmalar, zerdeçaldaki aktif bileşen olan kurkuminin depresyon semptomlarını azaltmada etkili olduğunu ortaya koydu.

Baharat, elde edilen verilere göre, depresyonun sebep olduğunu duygularını azaltmaya yardımcı olabildiği ortaya koydu.

ZERDEÇAL KALP SAĞLIĞINI DESTEKLER

Zerdeçal da kalp üzerine faydalı etkiye sahiptir. Kalp ve kan hücrelerinin işleyişi üzerinde olumlu etkisi olan maddelere sahiptir.

Yapılan çalışmada, kalp hastalığı olan 121 hastaya birkaç gün sonra 4 gram zerdeçal ve plasebo verildi. Baharatı alan grupta hastanede kalp krizi geçirme riski %65 azaldı.

Bu nedenle, kalp sağlığınızı desteklemek için bir uzman tavsiyesiyle birlikte diyetinize zerdeçal ekleyebilirsiniz.

ZERDEÇAL VÜCUDA DETOKS ETKİSİ

Zerdeçal, karaciğer kalitesi üzerinde bir etkisi olabileceği düşünülüyor.

Bu nedenle detoks programında kullanılabiliyor. Karaciğerin, vücudun filtresi gibi işlerlik üstlendiği düşünülürse, zerdeçalın etkisi ile bedeninizde en iyi sonuçları elde etmenizi sağlar.

Araştırmalar, fermente edilmiş zerdeçal tozunun karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini gösteriyor.

KAYNAK: Cnntürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here