GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KADINLAR

0
531

İnsanlık tarihinin çağdaşlığa ulaşmasının tek bir nedeni olabilir; KADINLAR! Peki bu kadınların eski çağlardaki halini biliyor muyuz? Bizi bu çağdaşlığa nasıl taşımış olabilirler?

* Avcı ve toplayıcı kültüründe erkekler avlanmaya gittiklerinde, kadınlar ise ağaç ağaç dolaşıp, en olgun meyveyi toplayıp, bitkilerin özlerinden ilaç yaparak, günümüze farmakolojiyi, botanik gibi birçok bilim dalını getirdiler.

* Topladığı çiçeklerin renkli yapraklarından boya yapıp, tohumların sert kabuklarını, kurumuş şekillendirilmiş ağaç parçalarını boyayıp boncuk yaparak, günümüze aksesuarı, tasarımı, takıyı getirdiler.

* Yaptığı rengarenk boyalarla bedenlerini boyayıp, ailelerini korusunlar diye kutsal saydıkları Tanrılarına ayinler düzenleyerek, günümüze soyut kavramların en değerlisini, inancı getirdiler.

* Erkek çocuklarını avlanmayı öğrensin diye ava gönderip, kız çocuklarını işi öğrensin diye yanında tutarak, günümüze usta çırak ilişkisini getirdiler.

* Ailelerinin kışı rahat geçirmesi için yazın meyveleri ve etleri kurutup kışa saklamayı, hayvanların derilerinden, kürklerinden nasıl konserve ve giysi yapılacağını, buğdayın ezilip nasıl un haline getirilip ekmek yapılacağını, yapılan yemeklerin paylaştırılması için sağlam ağaç kabuklarından nasıl kap kacak yapılacağını… öğrenip ‘ocak’ kelimesini zenginleştirip, ailenin kavramını sağlamlaştırdılar.

* Mutfaklarına giren kemirgenlerden korunmak için kediyi evde besleyip onu ilk evcil hayvan yaptılar.

* Hangi ağaçta hangi meyve var? O ağaçtaki en sağlam meyve hangisidir? diye düşünüp, sıkılmadan tek tek ağaçları karıştırarak günümüzdeki alışverişin temelini attılar. Bu yüzden kadınlar alışveriş yapmaktan asla sıkılmazlar. Çünkü bu atalardan gelen gen mirasıdır.

* Güçlü hayvanlardan elde edilen değerli deri, diş gibi daha sonradan aksesuara dönüştürülen materyalleri mal ya da yiyecek karşılığında değiş tokuş ederek ticaretin temelini attılar.

* Çamurdan ve kilden yaptıkları eşyalarla günümüze seramiği getirdiler.

Konumuz kadın olunca bu saydıklarım bitmez tabi ki. Ben sadece birkaç örnek vermek istedim. Ama şunu bilmek gerekir ki bu dünya kadınlar tarafından şekillendirildi ve renklendirildi. Kapalı çarşıda gezerken hayranlıkla baktığımız, ellediğimiz, tonlarca para döktüğümüz kilimlere bakıp modern insanın geçmişten bugüne olan hikayesini az çok anlayabiliriz. ” Gerçekçi olun ve imkansızı isteyin.” Yani kadın, isterse yoktan nasıl var edebileceğini gösteriyor.

Kadınlar Kadın Oldukları İçin Çok Şanslı!!!

Antropolog Çiğdem Yıldızdöken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here