FLÖRT MÜ? NİŞANLI MI?

6
889


4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre nişanlanma kadın ve erkeğin karşılıklı evlenme vaadi ile kurulur. Bu özel kuraldan dolayı çıkan sonuç ise şudur; nişanlanma için özel bir organizasyona, davetlilere, insanlara ilan etmeye gerek yoktur. Kadın ve erkek birbirlerine karşı evlenme vaadi verdikleri anda artık aralarında hukuken bir nişanlılık oluşur. Bu durumdan dolayı aslında ülkemizde kendilerini daha flört aşamasında zanneden birçok vatandaşımız hukuken nişanlı olduklarını bilmemektedir. Zira nişanlılık açık veya zımni (kapalı) bir şekilde oluşabilir. Erkek taraf, kadın tarafa kendisiyle evlenmek istediğini söylemesi ve kadının buna kısacık tebessüm etmesi bile aralarında nişanlılığın doğmasına sebep olacaktır. Nişanlanmanın iki adet kuralı vardır; farklı cinsten iki kişi ve aralarında karşılıklı bir evlenme vaadi olmasıdır.

Bahsedilen kuraldan çıkan bir diğer sonuç ise aynı cinsiyete sahip insanların evliliğini hukuk sistemimiz tanımayacağı için aynı cinsten iki kişinin aralarında ne nişanlılık ne de evlilik mümkün değildir. Dolayısıyla bu tür kişiler nişanlanmanın sonuçlarından da faydalanamayacaktır.

Peki hukuken insanların nişanlı olmalarının bir önemi veya sonuçları var mıdır? Öncelikle nişanlılıktan dolayı hukuk sizlere nişanlınızla mutlaka evlenme sonucu bağlamıyor. Yani nişanlınız sizinle evlenmek istemezse dava açıp mahkemeden bir evliliğin icrası şeklinde karar alamazsınız. Ancak nişanlınız eğer bu nişan ilişkisini haksız bir şekilde sona erdirirse hukuken ona karşı maddi tazminat, manevi tazminat ve hediyelerin geri verilmesi şeklinde bir dava açabilirsiniz.

Kısa bir örnekle daha anlaşılabilir kılarsak; Leyla sevgilisi Levent’le evlenmek istediğini söyler ve Levent’te aynı şekilde karşılık verirse artık aralarında hukuken bir nişanlılık ilişkisi vardır. Törene ve davetlilere gerek olmaksızın sadece iki mesajla nişanlanabilirler. Leyla Levent’i çok sevdiği için ona sevgililer gününde kaliteli ve pahalı bir saat almış ve Levent’te bu saati kabul edip kullanmaktadır. Bir gün Levent hayatında bir başka kişi olduğu gerekçesiyle Leyla’dan ayrılması durumunda Leyla Hanım verdiği saati hediyelerin geri verilmesi kapsamında, evlilik niyetiyle yaptığı harcamaları maddi tazminat adı altında ve bu aldatma fiili nedeniyle yaşadığı acı ve elem karşısında kişilik hakları saldırıya uğradığı için Levent’ten manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Nişanlılık ve sonuçları halkımız nezdinde bilinmesi durumunda adliyelerde görülecek ve açılacak davaları tahmin etmek zor olmasa gerek. Ancak bu durumun insanlar arasında ki güven ve dürüstlük ilişkilerinde olumlu bir etkiye sahip olacağı, insanları birbirlerine kolayca evlenme vaadinde bulunarak duygularını ve hayatlarını istismar edemeyecekleri anlaşılmaktadır. Hukuk insanlardan mümkün olanı ister. Mümkün olan ise insan ilişkilerinde dürüst ve doğru olmaktır.

6 YORUMLAR

  1. Avukat Bey oncelikle sizi daha yakindan takip edebilme imkani verdiginiz icin cok tesekkur ederim. Ceza davalarinda ki gorus ve yorumlarinizi da heyecanla bekliyoruz.

  2. Batuhan Bey öncelikle yazınızı tebrik ederim. Sizi dinlemek bizlere herzaman keyif vermiştir. Yazınızı internette görmek bizleri de mutlu etti.

  3. Avukat Bey, herzamanki gibi bizi heyecanlandiriyorsunuz. Değerli düşünce ve fikirlerinizin sıkı takipçisi olacağız. Bize size ulaşma imkanı veren gazete içeriğe teşekkürlerimi sunarım.

  4. Nişanlılık müessesesinin bu kadar ciddi bir oluşum olduğunu, duygularımızın bu kadar basit istismar edilemeyeceğini okuyanlarınıza idrak ettirdiğiniz için tüm okuyanlar adına teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here