FİNLANDİYA, İSVEÇ VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLK TOPLANTI, 26 AĞUSTOS’TA YAPILACAK

0
177

Finlandiya ve İsveç ile iki ülkenin NATO üyeliğine destek vereceğine dair mutabakat imzalayan Türkiye’nin ilk toplantısı Finlandiya’da gerçekleştirilecek.

Katılım süreçleri başlayan İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile ortak mutabakat görüşmelerinin ilk toplantısının 26 Ağustos’ta Finlandiya’da yapılacak.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın, Türkiye ile ortak mutabakat görüşmelerinin ilk toplantısının Finlandiya’da yapılacağını belirtti.

Bakan Haavisto’nun danışmanı Tomi Nyström ise ülkelerin ilk toplantının en kısa zamanda yapılmasını istediğini belirterek, “Toplantı, ağustos ayında Finlandiya’da yapılacak” ifadelerini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada ise 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın ilk toplantısının gerçekleştirileceği aktarıldı.

NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya ile Türkiye arasında, 28 Haziran’da İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin endişelerini gidermeye yönelik üçlü muhtıra imzalanmıştı.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz