EVİNİ ATATÜRK MÜZESİNE ÇEVİRDİ: TÜM SAATLER 09.05’İ GÖSTERİYOR

0
117

84 yaşındaki Mukaddes Kokeralp Çırak Almanya’dan emekli olunca Edirne’ye yerleşti. Atatürk’ün heykeli ve fotoğraflarıyla donattığı evini de müzeye çevirdi. İşte tüm saatlerin her daim 9’u 5 geçeyi gösterdiği o evi ve yaşlı kadının Mustafa Kemal sevgisi…

Almanya’dan emekli olduktan sonra 1985 yılında memleketi Edirne’ye dönen iki çocuk annesi Mukaddes Kokeralp Çırak, yıllardır topladığı Atatürk fotoğraflarını Çavuşbey Mahallesi’ndeki evinin duvarlarına asmaya başladı.

Çırak, babasından gördüğü Atatürk sevgisini evinin her köşesine yayarak adeta Atatürk Müzesi kurdu.

Çırak, son olarak da Atatürk’ün koltuğa oturmuş heykelini yaptırıp evinin baş köşesine koydu.

Evindeki tüm saatler her zaman 09.05’i gösteren Çırak, evinin dışı cephesini de yine Atatürk fotoğrafları ve Türk bayrakları ile donattı.

Edirne’deki tüm milli bayramlara bir elinde Türk bayrağı, diğer elinde Atatürk fotoğrafı taşıyarak katılan Çırak, törenlerde büyük ilgi görüyor.

AİLESİ SELANİK’TE MUSTAFA KEMAL’İN KOMŞUSUYDU

Aslen Selanik göçmeni olduğunu belirten Çırak, annesinin 9 yaşındayken Zübeyde Hanım ile komşu olduklarını ve ona ‘komşu anne’ diye hitap ettiğini anlattığını söyledi.

Atatürk sevgisinin annesinin kendisine anlattıklarıyla çocuk yaşta başladığını söyleyen Çırak, şöyle konuştu:

“Atatürk’ün evi ile annemin evinin arasında sadece bir ev varmış. Annem 9 yaşında Selanik’ten gelmiş. Zübeyde Hanım’a ‘komşu anne’ diyorlarmış. Rahmetli Ali Rıza Amca’ya ‘dayı’ diyorlarmış. Annemin bunları bana anlatması ile Atatürk’e olan hayranlığım çocuk yaşta başlamış oldu. Annem de babam da Atatürk ve onun ailesini çok severdi. Benim babam da aslen Makedonya’da doğmuş. Aslında Atatürk’e çok yakınız. O çok büyük bir lider. Almanya’da yıllarca çalıştım ve orada herkese Atatürk posterleri ve onun fotoğraflarını hediye ediyordum.”

“ATATÜRK İÇİN CANIMI FEDA EDERİM”

Mukaddes Kokeralp Çırak, evindeki Atatürk fotoğraflarının kendisi öldükten sonra müzede sergilenmesini istiyor:

“36 yıldır Atatürk resmi topluyorum. Ben babadan nasıl yetiştiysem torunlarım için bunları hazırlıyorum. Atatürk’e dair ne bulduysam aldım ve okullara da dağıttım. Çok var, sayısı belli değil. Atatürk için canımı feda ederim. Atatürk’e ufak bir şey geldiği zaman dayanamıyorum, ona çok üzülüyorum. Derler ki anne baba anılır, onların resimleri de odada ama Atatürk’ün resimleri her yerde. Şu anda evim müze gibi. İleride bunları bırakmayı düşünüyorum ama kime güveneyim? Tek amacım, çocuklarım da benim gibi Atatürk’e bağlı olsun. Ben öldükten sonra da bu eserlerin müzede sergilenmesini istiyorum.”

KAYNAK: DHA, Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here