EVCİL HAYVAN SAHİPLERİNE UYARI: KİMLİKLENDİRİLME İÇİN SON TARİH 31 ARALIK

0
161

Evcil hayvanlara mikroçip takılma zorunluluğu için geçerli süre 31 Aralık 2022’de doluyor. Hayvanlarını kimliklendirmeyen sahiplerine idari para cezası uygulanacak.

Sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçiple kimliklendirilmesi için yasal süre 31 Aralık 2022’de doluyor. Bu tarihten sonra kimliklendirme yapmayan hayvan sahipleri idari para cezasıyla karşılaşacak.

AA’nın aktardığı bilgilere göre, 2022’de 1634 lira olan para cezası 2023’te yeniden belirlenecek ve çip taktırmayanlara ceza verilecek.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, ülke genelinde şimdiye kadar 162 bin 75 kedi, 231 bin 685 köpek, 11 gelincik olmak üzere toplam 393 bin 771 hayvanın kimliklendirildiğini belirtti.

Yıldırım, hayvan sahiplerinin çip takımı sırasında hayvanlarının canının yanacağına dair endişe yaşadığını vurgulayan Yıldırım, işlemin acısız olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:

“Hayvanseverler müsterih olsun. Oldukça ağrısız bir işlemle insanlardaki kimlik numarasına benzer 15 haneli bir rakamın olduğu mikroçipi dostlarımıza yerleştiriyoruz. Daha sonra da dostlarımıza hiçbir sorun yaratmıyor. Aksine faydaları var. Örneğin kaybolması ya da kaçması gibi durumlarda bulunması çok kolay oluyor. Kimliklendirme işlemiyle Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan yeşil kimlik kartı veriliyor. Bu kimlik kartı dışında diğer kartların hiçbir geçerliliği yok.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz