ERDOĞAN’DAN RUSYA’NIN TAHIL ANLAŞMASI KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

0
148

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya alması kararıyla ilgili, “İnsanlığa hizmet için gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda konuştu.

Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya almasına ilişkin Erdoğan, “Her ne kadar Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle mütereddit davransa da insanlığa hizmet için gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız Türkiye Yüzyılı’nı kendimizle birlikte Türk dünyası başta olmak üzere tüm dost ve kardeş ülkelerle ortak geleceğimizin vizyonu olarak tasarlıyoruz. Türkiye Yüzyılı hepimiz için deniz feneri mahiyetinde bir rehber olacaktır. Gayretimizin gerisinde tecrübelerimizden çıkardığımız dersler var.

Günümüzde dünyanın pek çok yerinde insanı araç değil asıl olarak gören gayretlerin gerisinde ortak medeniyetimizi birikimi yer alıyor.

İNSANLIĞA HİZMET İÇİN GAYRETİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Dünya buğday üretiminin yaklaşık üçte biri Ukrayna ve Rusya tarafından gerçekleştirilmektedir. İstanbul’da kurulmasını temin ettiğimiz ortak mekanizmayla Ukrayna buğdayının dünyanın hizmetine sunarak gıda krizinin nispeten azaltılmasını sağladık. Her ne kadar Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle mütereddit davransa da insanlığa hizmet için gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Dünyanın gelişmiş diye tarif edilen ülkeleri sağlıkta da sadece belli bir seviyenin üstünde insanlara hizmet ediyor. Gelişmiş ülkelerde, hastane kapısına bile yaklaştırılmadan salgınla mücadele eden insanların öyküsüne şahit olduk. Küresel salgınla imtihanımızı hem içeride hizmetle hem dışarıya verdiğimiz destekle alnımızın akıyla verdik. Hiçbir ayrım yapmadan elimizdeki tüm imkanları insanlık için seferber ettik.

Sağlık alanında gösterdiğimiz tartışılmaz başarı insanlığa hizmet yolunda yeni fırsatları ülkemize sunmuştur. Büyük yatırımlar ve inovatif iş birlikleriyle inşa ettiğimiz şehir hastaneleriyle sağlıktaki başarımızda çok büyük pay sahibidir. Her 100 ilaçyan 89’unu yerli üretimle sağlıyoruz. Türkovac aşımızla 9 ülke arasına girdik. Kanser hastalıklarında ve tedavisi konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Yerli ve milli Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde amacımız ülkemizi sağlık alanında zirveye çıkarmaktır.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz