ERDOĞAN’DAN HACI BEKTAŞ VELİ KONUŞMASI: BU ALÇAK OYUNU BOZACAĞIZ

0
162

Hacı Bektaş Veli’yi Anma Töreni’ne katılan Erdoğan, “Özellikle kimi Avrupa devletlerinin Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzerinde oynamaya çalıştıkları kirli oyunu gördüğünüze inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Nevşehir’de, Hacı Bektaş Veli’yi Anma Töreni’nde katıldı.

Erdoğan’ın Hacı Bektaş Belediye Meydanı’nda yaptığı konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin irfanına talip olmak öyle kolay değildir. Her şeyden önce, Peygamber Efendimizin, insanların Hazreti Adem ve Hazreti Havva’dan beri soy üzere olduğu gibi din üzere de kardeş oldukları öğüdüne uygun şekilde birliğimize sarılmak ve ayrılıktan uzak durmak mecburiyetindeyiz. Hamdolsun, yaşadığımız kimi acılara rağmen, millet olarak Peygamberimizin bu öğüdünü en samimi şekilde biz sahiplendik. Bunu da Allah’ın milletimize nasip ve ikram ettiği hasletlere, önderlere, lütuflara borçluyuz.

Bizlerin burada cem olmasına neden olan Hazreti Hünkar’ın ifadesine göre, bir olalım, iri olalım, diri olalım üzerine kuruludur.

Hazreti Hünkar’ın 4 kapı 40 makam esasıyla yaptığı hizmetler bugün bizim de hayatımıza yön veren ilkeleri ifade etmektedir.

Milletimiz, en sıkıntılı dönemlerinde dahi, her bir kapının imanla, tövbeyle, tevazuyla, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve manevi kurtuluşa ermiştir.

Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, Milli Mücadele’den son 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız tüm hayati sınamaları, bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum.

Sevgili canlar, vefatının 750.yıl dönümü vesilesiyle 2021’i tüm dünyada Hacı Bektaş yılı olarak değerlendirdik. Hünkar’ın ‘gelin canlar bir olalım’ çağrısını tüm insanlıkla paylaştık.

Anadolu’daki bin yıllık varlığımızı hala hazmedemeyenlerin, her dönem olduğu gibi bugün de milletimiz arasında ayrılık tohumları ekerek, vatanımızı parçalama niyetleri elbette vardır. Bunun için mezhep ve meşrep farklılıklarını körüklemekten, köken ve ideolojik kamplaşma fitnelerine kadar her türlü gayreti gösteriyorlar. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirme yönünde attığımız en küçük bir adıma bile tahammül edemeyenlerin aslında neyi amaçladıklarını, sufleyi nereden aldıklarını gayet iyi biliyoruz. Özellikle kimi Avrupa devletlerinin ülkemizdeki her kesim gibi Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzerinde oynamaya çalıştıkları kirli oyunu sizlerin de gördüğüne ben inanıyorum.

Alevi-Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya çalışarak atılan ilk adımın devamı, insanlarımızı birbirine düşman etmek olacaktır. Nitekim bu yönde sergilenen oyunun, provokasyonun örneklerini her gün takip ediyoruz. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, müştereklerimize daha sıkı sahip çıkarak bu sinsi ve alçak oyunu hep birlikte bozacağız. Hakk’a yürüyüşünün 751. yıl dönümünde Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerini tazimle yad ediyoruz. ‘Bu kapı sevgi, barış, kardeşlik, muhabbet kapısıdır’ diyerek, Hacı Bektaş-ı Veli irfanı etrafında bir araya gelen herkese şükranlarımı sunuyorum. Unutmayalım ki muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hasıl?”

Bilindiği gibi bu dergâh, Cumhuriyet ile birlikte kapatılmıştı. Buranın müze statüsü ile fiziken yeniden açılmasını sağlayan Adnan Menderes’tir.

Bir süredir, milli birlik ve beraberlik çalışması yürütüyoruz. 1585 cemevinin tamamı ziyaret edilerek toplam 8740 talep belirlendi, 5600 talep karşılandı.

Çeşitli illerimizde temeli atılan ve tamamlanan 8 cemevinin açılışını gerçekleştireceğiz.”

KAYNAK: Duvar