Erdoğan, Putin’le görüştü: Zelenski ile misafirim olun

0
238

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. Erdoğan Putin’e, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile kendisini Türkiye’de misafir etme teklifini yineledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede savaşa ilişkin son gelişmeler ve sahadaki insani durum ele alındı.

 

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında barışın sağlanması için en başından beri sergilediği “samimi yaklaşımı” sürdürdüğünü ifade etti.

 

Kalıcı bir ateşkesin ilan edilmesi halinde, uzun soluklu çözümün yolunun açılacağını belirten Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki görüşmelerden müspet sonuç alınmasını canıgönülden arzu ettiğini dile getirdi.

 

Erdoğan, bazı konular üzerinde uzlaşıya varmanın liderler düzeyinde görüşmeler gerektirebileceğine işaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i İstanbul veya Ankara’da misafir etme teklifini yineledi.

 

Savaşın hiçbir tarafa fayda sağlamayacağını ve diplomasiye fırsat verilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sahadaki insani durumun gözetilmesi ve insani koridorların iki yönlü olarak etkin ve sorunsuz şekilde işletilmesi gerektiğine de dikkati çekti.

KAYNAK : tele1