Erdoğan, Putin ile görüşecek

0
246

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon da görüşeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Putin’le telefon ile görüşeceğini bildirdi. Kalın, “Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Kalın, canlı yayında NTV’den Deniz Tüysüz’ün sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın yarın Putin’le görüşeceğini aktaran Kalın, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın derhal durdurulması ve müzakere masasına geri dönülmesi çağrısı yaptı.

‘SAVAŞ UZARSA BÖLGE İÇİN YIKIM OLACAK’

Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Dün Dışişleri Bakanımız Mevlüt Bey, Brüksel’de NATO Zirvesi’nde bu teklifi yaptı. Kendisi de zaten hem Rus mevkidaşıyla hem Ukraynalı mevkidaşıyla yoğun bir temas içerisinde. Bu teklif makul, güzel bir teklif. Kremlin’den bu yönde olumlu bir açıklama yapılmasını da biz olumlu karşılıyoruz. Zira bu savaşın bir an önce sona ermesi ve müzakere masasına dönülmesi gerekiyor. Şu anda tabii Ukrayna ve Rus heyetleri görüşüyorlar. İkinci tur görüşmeleri dün bitirdiler. Üçüncü tur görüşmelerin bu hafta sonu, önümüzdeki hafta da olması öngörülüyor. Fakat bu savaş bütün şiddetiyle devam ederken müzakerelerden bir netice çıkmasını beklemek de pek gerçekçi olmaz

Bu savaş derhal durdurulmalı ve müzakere masasına geri dönülmeli. Biz Türkiye olarak cumhurbaşkanımız çok yoğun diplomasi yürütüyorlar. Cumhurbaşkanımızın yarın Putin ile görüşmesi olacak. Cumhurbaşkanımız yarın Putin’e Türkiye’de görüşme olabileceğini söyleyecek. Ateşkese şans verin, insani koridor oluşturalım. Bu savaş uzarsa hem Rusya için hem Ukrayna için bütün bölge için büyük bir yıkım olacaktır.”

KAYNAK : birgun.net