ERDOĞAN, DÜNYA KUPASI İÇİN GİTTİĞİ KATAR’DAN BOŞ DÖNMEMİŞ

0
153
AA

Reuters, Türkiye ile Katar arasında 10 milyar dolarlık yeni kaynak görüşmesinde sona gelindiğini ve 3 milyar dolarlık kısmın yıl bitmeden aktarılacağını belirtti.

Haber ajansı Reuters, Türkiye ile Katar arasında 10 milyar dolarlık kaynak görüşmesinde sona gelindiğini duyurdu. Habere göre kaynakla ilgili görüşme AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünya Kupası için gittiği Katar’da bulunduğu hafta sonunda yapıldı. Söz konusu paranın 3 milyar dolarlık kısmının yıl bitmeden aktarılması bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili konunun “liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün Eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. Üç kişinin doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 ortasından 2021 başına kadar Katar’la olan diplomatik, ticaret ve ulaştırma ilişkilerini kesmesiyle Türkiye ile ekonomik ilişkiler yakınlaştı.

TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) ile Katar Merkez Bankası önce 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamıştı. Katar bu dönemde Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinde de hisse almış, ülkeler liderler seviyesinde ekonomik ilişkilerin daha da artırılacağını söylemişlerdi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir. Neticede 2-3 milyar doları yılsonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı.”

‘2023’ÜN İLK AYLARINDA DEVAM EDECEK’

Konu hakkında bilgi sahibi bir başka yetkili ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir bölüm kaldı. İlk etapta Katarın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki yöntemi görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın ilk aylarında devam edecek.”

Yetkili, “Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreç içerisinde genişletilebilecek diğer konularda Katar’ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim” dedi. Aynı kaynak bankaların sendikasyonlarına iştirakin arttırılması yöntemlerin kullanıldığını da söyledi.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz