EMSAL KARAR: ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EN FAZLA YÜZDE 79.60 ZAM

0
207

Bakırköy 6’ncı Tüketici Mahkemesi tarafından alınan emsal niteliğinde karar ile Beylikdüzü’nde bulunan özel bir üniversitenin en fazla yüzde 79.60 zam yapabileceği belirtildi. Avukat Murat Bostan “Bununla da yetinmeyeceğiz. Yüzde 5-10 gibi okulların da taahhüt ettiği oranlar üzerinden esas davamızı açacağız” dedi.

Özel üniversitelerde okuyan öğrenciler, üniversite yönetimlerinin öğrenim ücretlerine uyguladığı yüzde 200’e varan zam oranlarını protesto etmeye devam ederken avukatlara gelen talep doğrultusunda Beylikdüzü’nde bulunan özel bir üniversiteye yönelik Bakırköy Tüketici Mahkemesinde dava açıldı.

Yapılan soruşturma sonucunda Bakırköy 6’ncı Tüketici Mahkemesinde alınan karar doğrultusunda özel üniversitenin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen temmuz ayı TÜFE oranı olarak hesaplanan yüzde 79.60 oranı ile öğrencilerin kayıtlarının tedbirden yenilenmesine karar verildi.

Alınan karar doğrultusunda özel üniversite 2021-2022 yılı öğrenim ücreti üzerinden en fazla yüzde 79.60 zam oranı ile kayıtları yenileyebilir.

‘ZAMLI TARİFEDEN KAYIT YENİLEYENLER İÇİN GEÇ DEĞİL’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Murat Bostan, “Özel üniversitelerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın yaşadıkları hukuksuzlukların en başından beri yanındayız. Özel okullar kayıt aşamalarında yüzde 5, yüzde 10 gibi taahhütlerde bulundular. Bu taahhütler hukukta hicaptır. Özel üniversiteler bu şekilde öğrencilerin iradelerini kendi okullarının tercih edilmesi yönünde şekillendirdiler. Söz konusu işlem tüketici, idare ve rekabet hukuku açısından yasalara aykırıdır. Üstelik öğrencilerin yatay geçiş haklarının dolmasından sonra bu zamlar açıklanmıştır. Bu durumda özel üniversiteler öğrencilerin kayıt ücretlerini ödememeleri durumunda bir yıllarının yanmasını göze almışlardır. Bu dürüstlük kuralına aykırıdır. Biz müvekkillerimiz adına yaptığımız başvuru ile ihtiyati tedbir kararını mahkemeye kabul ettirdik. Şimdilik yüzde 79.60 olarak talebimizi kabul ettirdik. Fakat biz bununla da yetinmeyeceğiz. Yüzde 5, yüzde 10 gibi okullarında taahhüt ettiği oranlar üzerinden esas davamızı açacağız. Üniversiteler taahhüt ettikleri bu yüzde 10 artış oranına uymak zorundadırlar. Açacağımız esas davada da bunun sonucunu almaya çalışacağız. Yüzde 200’lük zamlı tarifeden de kayıtlarını yenileyen arkadaşlarımız için de hiçbir şey geçmiş değil. Zamlı şekilde kayıtlarını yenileyen arkadaşlarımız sebepsiz zenginleşmeye bağlı davalarını açıp, paralarını geri almaları mümkün. Bizde bu süreçte öğrenci arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘EMSAL TEŞKİL ETMEKTEDİR’

Avukat Murat Bostan, “Ayrıca Tüketici Mahkemesinden aldığımız ihtiyati tedbir kararı emsal teşkil etmektedir. Bunun başka bir örneği şu aşamada yok. Esas davamızda da yüzde 79 değil yüzde 10 olması şeklinde çabalayacağız. Geçen yıl 11 bin, 12 bin liradan kayıt yaptıran öğrenci arkadaşlarımız. Bu yıl 35 bin, 40 bin gibi çok fahiş zamlarla kayıt yaptırmaları kabul edilebilir değil. Bu aldığımız kararla birçok öğrenci arkadaşımızın rahat bir nefes aldığına eminiz. Biz bununla da yetinmeyip daha fazlası için uğraşacağız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: Birgün