ELON MUSK’IN SERVETİ, DÜŞEN TESLA HİSSELERİ SAYESİNDE 2022’DE 100 MİLYAR DOLARLIK DARBE ALDI

0
125

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Elon Musk’ın serveti 2022’de şu ana kadar 100,5 milyar dolar düştü.

Yine de Musk, 169,8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olmaya devam ediyor.

Musk, azalan servetine teşekkür etmek için Tesla’nın burun dalışı hisse fiyatına sahiptir.

Tesla, SpaceX ve şimdi de Twitter’ın CEO’su Elon Musk, servetinin bu yıl neredeyse 100 milyar dolar düştüğünü gördü, bu, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde bildirilen en sert düşüş.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, geçen yıl Kasım ayında 340 milyar dolara ulaşan 51 yaşındaki net serveti, Tesla hisselerinin Pazartesi günü iki yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından Salı günü 2022’deki en düşük noktasına yaklaşık 170 milyar dolara indi.

Musk, Tesla’da yaklaşık %15 hisseye sahip ve Pazartesi günü elektrikli araç üreticisinin hisse senedi fiyatındaki düşüş, Musk’ın servetini sadece bir günde yaklaşık 8,6 milyar dolar azalttı.

Bloomberg’e göre teknoloji kralı, servetinin çoğunu Tesla, SpaceX ve son olarak Twitter’ın hisselerinden ve mülkiyetinden alıyor. Tesla hisseleri yıldan bu yana yaklaşık %58.03 düştü.

Buna rağmen, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, net serveti dünyanın en büyük lüks mal üreticisi LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton’un başkanı Bernard Arnault’u yaklaşık 13 milyar dolar geride bıraktığı için dünyanın en zengin insanı olmaya devam ediyor…

Aynı endekse göre Musk’ın net serveti de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ve Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’in servetini sırasıyla kabaca 54 milyar dolar ve 57 milyar dolar geride bırakıyor.

Tesla’nın hisse senedi fiyatı bu yıl, ekonomik gerileme endişeleri ve Federal Rezerv’in agresif faiz oranı artışları nedeniyle teknoloji piyasalarındaki geniş satışların ortasında baskı altında.

Yatırımcılar, ülkenin katı Covid-sıfır duruşu ve Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldıktan sonra Tesla CEO’su rolüne odaklanıp odaklanamayacağı konusunda da Tesla’nın Çin’deki işi hakkında endişeli.

KAYNAK: İnsider

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here