ELON MUSK, TWİTTER CEO’SU PARAG AGRAWAL’I GÖREVDEN ALDI: İŞTE İLİŞKİLERİNİN BİR GEÇMİŞİ

0
238
Parag Agrawal (solda), yeni sahibi Elon Musk (sağda) tarafından Twitter'dan çıkarıldı. Kevin Dietsch, Carina Johansen/Getty Images

– Elon Musk ve Twitter CEO’su Parag Agrawal, ilk kez Mart ayında akşam yemeği için bir araya geldiklerinde konuştu.

– Ancak sekiz ay sonra Musk artık Twitter’ın sahibi oldu ve ilk hamlelerinden biri Agrawal’ı kovmak oldu.

– Açık saçık metin mesajlarından botlar ve davalar üzerindeki çatışmalara kadar, işte ilişkilerinin bir geçmişi.

Musk & Agrawal ilk kez Mart ayında konuştu

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Ocak ayında neredeyse günlük olarak Twitter hissesi satın almaya başladı.

İlkbaharda Musk, Twitter’da %9,2’lik bir paya sahip oldu ve onu en büyük hissedarı yaptı. Kısa bir süre sonra Musk’ın yönetim kuruluna katılacağı ortaya çıktı.

Musk ve Agrawal arasındaki mesajlar, Twitter’ın Musk’a açtığı dava kapsamında Eylül ayında yayınlandı.

Agrawal 27 Mart’ta Musk’a gönderdiği bir mesajda “Hey Elon – doğrudan bağlantı kurmak harika. Sohbet etmeyi çok isterim” dedi.

Musk, Agrawal ve Twitter başkanı Bret Taylor, 31 Mart’ta San Jose yakınlarında bir yemek için bir araya geldi.

Musk ardından “Harika akşam yemeği :)” mesajı verdi.

Agrawal, “Birçok nedenden dolayı unutulmaz,” diye mesaj attı. “Gerçekten zevk aldım.”

Agrawal, Musk’ı Twitter için “hem tutkulu bir inanan hem de yoğun bir eleştirmen” olarak nitelendirdi.

Agrawal, 3 Nisan’da “Bu fırsat için çok heyecanlıyım ve Twitter’ı ve genel sohbeti geliştirmek için yakın çalışmayı ve zamanınızı olabildiğince verimli kullanmanın yollarını bulmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Agrawal, Musk’ın 5 Nisan’da bir tweet’te yönetim kuruluna katılacağını kamuoyuna duyurdu ve Musk’ın “hem tutkulu bir inanan hem de @Twitter’da ve yönetim kurulu odasında bizi daha güçlü kılmak için tam olarak ihtiyacımız olan hizmetin yoğun eleştirmeni olduğunu söyledi. Uzun vadede.”

Agrawal, Musk’ı tüm Twitter çalışanlarının onu sevmediği konusunda uyardı

7 Nisan’da Agrawal, Musk’tan Twitter personeli ile konuşmasını ve “Twitter’ın geleceği ve neden önemli” hakkındaki soruları yanıtlamasını istedi. Musk’ı, “buna dahil olduğunuz için üzgün olan ve genellikle bir nedenden dolayı sizi sevmeyen insanlardan” bazı soruların da olacağı konusunda uyardı.

Agrawal daha sonra, “Bence [sic]’i tahtaya getirmeniz konusunda heyecanlı olan büyük bir sessiz çoğunluk var,” diye ekledi.

Musk, Agrawal’a platform için “tonlarca fikri” olduğunu söyleyen bir mesaj attı ve Agrawal dinlemeye hevesli görünüyordu.

Agrawal, “Tüm fikirleri duymak istiyorum – ve hangilerinde ilerleme kaydedeceğimi size söyleyeceğim” dedi.

Musk, Twitter’ın “ölmekte olup olmadığını” sordu ve ardından yönetim kuruluna katılmayı U-döndürdü

İlişkinin kötüye gitmesi uzun sürmedi.

Musk, 9 Nisan’da Twitter’ın en çok takip edilen hesaplarından bazılarının “nadiren tweet attığını ve çok az içerik paylaştığını” tweetledi. “Twitter ölüyor mu?” O sordu.

Agrawal anlaşılır bir şekilde tweet’i beğenmedi.

“Twitter’da özgürsünüz, ‘Twitter ölüyor mu?’ ya da Twitter hakkında başka bir şey – ama bunun Twitter’ı şu anki bağlamda daha iyi hale getirmeme yardımcı olmadığını söylemek benim sorumluluğum,” Agrawal o günün ilerleyen saatlerinde Musk’a mesaj attı.

“Bu hafta ne yaptın?” Musk iki dakikadan kısa bir süre sonra bir dizi metinle yanıt verdi. “Yönetime katılmıyorum. Bu zaman kaybı. Twitter’ı özele almak için teklifte bulunacağım.”

“Konuşabilir miyiz?” Agrawal yanıtladı. Davanın bir parçası olarak yayınlanan mesaj günlüklerine göre Musk, kendisine yanıt vermiş görünmüyordu, ancak Taylor’dan bir mesaja yanıt verdi ve Twitter’ın “sert bir eyleme” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Agrawal, Musk’ın Twitter’ın yönetim kuruluna katılmamasının “en iyisi” olduğunu söyledi

Bu mesajların gönderilmesinden iki gün sonra Agrawal, Musk’ın artık yönetim kuruluna katılmayacağını duyurdu.

Agrawal, “Bunun en iyisi olduğuna inanıyorum.” Dedi.

Musk, Twitter’ın yönetiminden emin olmadığını söyledi

13 Nisan’da bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasına göre Musk, Twitter’ı hisse başına 54.20 dolara nakit olarak satın almak için teklifte bulundu.

Dosyalamada Musk, Agrawal’ın liderliğine destek vermediğini gösterdi.

“Anlaşma işe yaramazsa, yönetime güvenim olmadığı ve kamu piyasasında gerekli değişikliği gerçekleştirebileceğime inanmadığım düşünülürse, hissedar olarak konumumu yeniden gözden geçirmem gerekecek” diye yazdı. dosyalama.

Musk’ın aradığı değişiklikler olmadan Twitter “sadece iyi bir yatırım değildi” diye yazdı.

Twitter anlaşmayı 25 Nisan’da kabul etti.

Eski Twitter CEO’su ve kurucu ortağı Jack Dorsey, Musk ve Agrawal’ın birlikte çalışamayacağı “açıktı” dedi.

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, 26 Nisan’da Agrawal ve Musk arasında bir telefon görüşmesi sırasında arabuluculuk yaptı.

Musk daha sonra Dorsey’e mesaj attı ve Agrawal’ın “çok yavaş hareket ettiğini ve ne yaparsa yapsın mutlu olmayacak insanları memnun etmeye çalıştığını” söyledi.

Dorsey, “En azından birlikte çalışamayacağınız anlaşıldı,” diye yanıtladı. “Bu açıklayıcıydı.”

Musk, Agrawal’ın avukatlarını “sorun çıkarmaya” çalışmakla suçladı

Musk, anlaşma için Musk’ın finansmanının durumu hakkında bilgi talep ettikten sonra 28 Haziran’da Agrawal Twitter CFO’su Ned Segal’e mesaj attı.

Musk, “Avukatlarınız bu konuşmaları sorun çıkarmak için kullanıyor” diye mesaj attı, yasal başvurular ortaya çıktı. “Bunun durması gerekiyor.”

Musk ve Agrawal, botlar yüzünden defalarca çatıştı

Musk, platformdaki bot hesaplarının sayısıyla ilgili endişelerini defalarca dile getirdi.

Mayıs ayında Musk, Twitter anlaşması konusunda tereddütlü görünüyordu ve Twitter ona platformdaki bot sayısıyla ilgili daha fazla veri verene kadar “beklemeye” alacağını tweetledi. Kısa mesajların gösterdiğine göre, avukatlarına anlaşmayı “yavaşlatmalarını” da söyledi.

Twitter, botların, platformun 238 milyon günlük aktif aktif kullanıcısının %5’inden daha azını oluşturduğunu söylüyor. Dijital istihbarat sağlayıcısı Similarweb tarafından yapılan araştırma bu iddiaları destekliyor, ancak bu hesaplar çok fazla tweet attığından, ABD Twitter içeriğinin %20 ila %29’unun spam hesaplar tarafından oluşturulduğunu buldu.

Agrawal, Twitter’da Musk’ın platformdaki bot sayısını araştırma planının neden hatalı olduğunu açıklayan bir ileti dizisi yayınladı. Musk, konuya kaka emojisi ile yanıt verdi.

Musk anlaşmadan geri adım attı

Temmuz ayında Musk, Twitter’a, sosyal medya devinin platformdaki bot hesaplarının sayısıyla ilgili verileri sakladığını veya çarpıttığını iddia ederek anlaşmayı sonlandıran bir mektup gönderdi.

Musk’ın avukatları, Twitter’ın bazı durumlarda verileri paylaşmayı reddettiğini, bazılarında ise kendisine “eksik veya kullanılamaz bilgiler” verdiğini söyledi.

Twitter daha sonra Musk’a dava açtı

Musk’ın anlaşmayı feshetmesinden birkaç gün sonra Twitter, onu “yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmekle” suçlayarak anlaşmayı tamamlamaya zorlamak için dava açtı.

Musk, Twitter’a karşı dava açtı

Musk, Temmuz ayında daha sonra, şirketin “yatırımcıları şirketin beklentileri hakkında yanıltma planı” olarak adlandırdığı şeyin bir parçası olarak spam hesaplarının sayısını kasıtlı olarak yanlış saydığını iddia ederek karşı dava açtı.

Musk, Twitter’ın platformdaki bot sayısı hakkında yalan söylediği konusunda hala kararlı

Ağustos ayında Musk, Agrawal’ı platformdaki botların yüzdesi hakkında bir “kamu tartışmasına” katılmaya çağırdı.

Musk, “Twitter’ın günlük %5’ten az sahte veya spam kullanıcıya sahip olduğunu halka kanıtlamasına izin verin!” diye yazdı.

Musk sonunda 44 milyar dolarlık anlaşmaya devam etmeyi kabul etti

Musk aylarca anlaşmadan vazgeçmeye çalıştıktan sonra, avukatları 4 Ekim’de Twitter’a orijinal teklifi yenileyen bir mektup gönderdi.

Kaynaklar Insider’a verdiği demeçte, Musk ve Twitter, teknoloji devi için yaklaşık %8 indirimli bir anlaşma üzerinde anlaşmaya çok yaklaştılar.

Ancak Musk’ın avukatı, Twitter yöneticilerinin ve yönetim kurulunun yeniden müzakere edilen anlaşmada milyarderin kabul etmeyi reddettiği “her türlü şeyi” istediğini söyledi.

Musk, Perşembe gecesi Twitter’ın kontrolünü ele geçirdikten sonra Agrawal’ı hızla kovdu

Anlaşma nihai Perşembe akşamı, Musk’a mahkeme tarafından verilen 28 Ekim tarihine saatler kala gerçekleşti.

Teknoloji kralının ilk hamlelerinden biri Agrawal’ı kovmak oldu. Kaynaklar Insider’a verdiği demeçte, aynı akşam Musk, CFO Ned Segal, baş hukuk görevlisi Vijaya Gadde ve genel hukuk danışmanı Sean Edgett’i de görevden aldı.

Agrawal büyük bir çekle çekip gidecek

Agrawal, Twitter’a 2011 yılında yazılım mühendisi olarak katıldı ve Adam Messinger’in ayrılmasının ardından Ekim 2017’de baş teknoloji sorumlusu oldu.

Jack Dorsey istifa ettikten sonra Kasım 2021’de CEO olarak atandı.

38 yaşındaki oyuncu sadece bir yıldan az bir süre koşsa da, yasal başvurulara göre 38,7 milyon dolarlık bir ödeme ile çekip gidecek.

KAYNAK: İnsider