ELEKTRİKLİ ARABADA DÜNYA REKORU

0
188

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mercedes-Benz’in ultra uzun menzilli elektrikli otomobilinin, şarj etmek için durmadan 747 mil seyahat ettiğini ve önceki rekorunu kırdığını söyledi.

Şık Vision EQXX, Almanya’nın Stuttgart kentinden İngiltere’deki Silverstone’a gitti. Bu yılın başlarında Mercedes, konsept otomobili 626 millik bir sürüşe çıkardı ancak bunun çok daha ileri gidebileceğini tahmin ediyordu.

Vision EQXX, elektrikli araçların potansiyel olarak o kadar uzun mesafeler kat edebileceği ve insanların nerede şarj edecekleri konusunda fazla endişelenmesine gerek kalmayacağı bir geleceğin ön izlemesini yapıyor. Bugün, menzil kaygısı – bir şarj istasyonuna gitmeden önce enerjinin bitme korkusu – mevcut ve elektrikli araç sahipleri için en büyük endişeler arasında yer alıyor.

Bu son yolculukla Mercedes-Benz, bugün satışta olan tüm elektrikli araçları kolayca yendi. Çevre Koruma Ajansı, Tesla’nın en uzun menzilli aracı olan Model S’nin şarj başına 400 milin biraz üzerinde seyahat edebileceğini tahmin ediyor. Yeni bir girişim olan Lucid Motors, duraklar arasında 520 mil seyahat etme derecesine sahip 169.000 dolarlık bir sedan satıyor ve bu da onu piyasadaki en pahalı araç yapıyor.

KAYNAK: İnsider