Dünyanın herhangi bir yerine pencere aç!

0
432 views

Koronavirüs sebebiyle hayatımıza giren karantina, kısıtlamalar, sokağa çıkma yasağı gibi kavramlar hepimizi oldukça zorluyor. Sağlığımız için sık sık evlerimize kapadığımız şu dönemlerde hepimiz farklı yerler görmeyi çok özledik. Kahvenizi yudumlarken, işinizi yaparken, belki bir hobiniz ile ilgilenirken her zaman gördüğünüz klasik manzaraların dışına çıkmak ister misiniz? Evet dışarı çıkmadan farklı bir ortamdaymış gibi hissetmeniz mümkün.

 

O halde sizi Singapur’da yaşayan çift Sonali Ranjit ve Vaishnav Balasubramaniam’ ın karantina projesiyle tanıştıralım! Bu çiftin hayata geçirdiği Window Swap size dünyanın çeşitli yerlerinden manzara görme imkanı sunuyor. Farklı ülke ve şehirlerden insanlar sizinle pencerelerinden gördüklerini paylaşıyorlar.

 

Hayata başkasının penceresinden bakmak deyimini yaşamak için öncelikle  sitede yer alan “Open a new windows somewhere in the world” (Dünyanın bir yerinde yeni bir pencere aç) yazan butona tıklıyoruz. Böylece kendi penceresini dünyanın geri kalanıyla paylaşan cömert insanlara eşlik ediyoruz.

 

Uygulamanın en keyif verici olan kısmı ise önceden kaydedilmiş içerikler gibi olmaması ve görüntülerin canlı olması. Sesleri duyabiliyor ve atmosferi hissedebiliyorsunuz. Aynanda sizinle birlikte bu manzaraya başka inanlarında eşlik etmesi size iyi gelecek.

 

Bir ay önce, Ranjit’in BoredPanda’da yayınladığı 15 şehirden gelen görüntülerle başlayan siteye, 2000’den fazla kişi evinden yayın yapmak için başvurmuş. İsterseniz sizde başka insanlar ile pencerenizi paylaşabilirsiniz.

Sisteme evinden yayın göndermek isteyen kişiler, qunaliaa@gmail.com adresine; sitede görünmesini istediği alandan, 10 dakikalık yatay çekilmiş HD görüntüye sahip videoyu ve adını soyadını bulunduğu konumu göndererek başvuru yapabilir. Alternatif olarak da, ve kurucuların en çok tercih ettiği yöntem olarak videoyu vimeo.com adresine yükleyip bağlantı da gönderebilirseniz. Vimeo noktasında “bize BÜYÜK bir iyilik yapacaksınız.” açıklamasında da bulunmuşlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here