DÜNYA’NIN BÜTÜN ÇOCUKLARI BİRLEŞİN

0
451

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Bugün 23 Nisan ülkemizin kurucusunun tüm dünya çocuklarına armağan ettiği özel bir gün, çocuk bayramı.

Eşi benzeri olmayan bir liderden başka hiç bir ülkenin düşünmediği güzellikte bir bayramı çocuklara armağan etmek düşüncesi çıkardı. İyi ki de etmiş. Bu dünyanın bütün çocuklarının o kadar ihtiyacı var ki.

Açlık, yoksulluk, sefalet ve hastalıklar dünyada kol gezerken onları anlamak gittikçe zorlaşır hale geldi.
Durumu anlamak için istatistiklere veya matematiksel verilere hiç gerek yok. Etrafınıza şöyle bir bakmanız yeterli.

İnsanlık artık bencilliği bırakmak zorunda. Paylaşımı, ortaklaşmayı, empatiyi ve anlaşmanın yolunu bulmak mecburiyetindeyiz. Aksi halde ne yaşanacak bir gelecek ne de üzerinde mutlu çocukların bayram kutladığı bir dünya kalacak.

“Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

Çocuklara dünyayı dar eden anlayıştan her günü bayram ilan eden anlayışa geri dönelim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği yoldan giderek; “Yurtta Barış, Dünya’da Barış”diyerek.

İçerik Medya Grubu olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını’ kutlarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz