‘DÜNYA TÜRKİYE’DEKİ PATLAMAYI KONUŞUYOR, TÜRKİYE KONUŞAMIYOR’

0
165

İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından ilk önce yayın yasağı ardından da sosyal medya platformlarına erişim engeli getirildi. VPN ile sosylal medyaya girenler uygulamaya tepki gösterdi.

İstanbul Beyoğlu’ndaki patlamının hemen ardından önce RTÜK, ardından yargı yayın yasağı getirdi. Eş zamanlı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da patlama sonrası ortaya çıkan gerçek dışı paylaşımlara ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

Hukukçu Kerem Altıparmak, alınan kararı şöyle eleştirdi:

“Bütün dünya şu anda Türkiye’de patlayan bombayı konuşuyor, Türkiye hariç. Çünkü bizde yayın yasağı, erişim engeli var. Bu yetmezse yazana çizene açılan ceza soruşturmaları var. Türkiye hakkında tüm dünya yazabilir ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yazamaz, yazılanı duyamaz.

Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? RTÜK uygun görmüyor da ondan. Toplumun yararı, doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşmakla sağlanır. Yasaklayarak değil.”

Gelen tepkilerden bazıları şöyle:

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz