DÜNYA BU GÜCE HAZIR DEĞİL! NVIDIA O KARTI RAFA KALDIRDI

0
128

NVIDIA, 20 Eylül’de düzenlediği GTX 22 aktiflikte oyuncuların uzun vakittir beklediği yeni GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarını tanıttı. Ada Lovelace mimarisini temel alan bu yeni aygıtlar, seleflerine kıyasla beklenenin çok daha üzerinde performans vadediyor. Bugün ise bilgisayar yakacak kadar güçlü RTX 4090Ti modelinin rafa kaldırıldığı ortaya çıktı.

NVIDIA GeForce RTX 4090Ti/Titan 2×16 pin bağlantısı ile güç kaynağını eritti!

NVIDIA, dünyanın en güçlü ekran kartı unvanını selefinin Ti modelinden alan GeForce RTX 4090’ı tanıttı. Beklenenin aksine yıldan yıla performans artışı yüzde 20 ila 30 arasında değil, 2 ila 4 kat arası oldu. Tabii bazı performans testlerinde 1.3 ila 1.5 kata kadar düşebiliyor. Fakat RTX 3090 değil, Ti modeli ile kıyaslandığını belirtelim.

Üstelik ışın izleme özelliği açıldığında FPS 30’un altına düştüğü için tabiri caizse oynanamaz hale gelen oyunlarda da yeni DLSS 3 ile birlikte 2 ila 4 kat arası bir FPS artışı gözlemleniyor. Yani GeForce RTX 4090 hem donanım hem de yazılım olarak bir önceki seriyi ve mevcut rakiplerini piyasadan silip attı.

Bugün ortaya çıkan sızıntılara göre NVIDIA’nın elinde nükleere eşdeğer başka bir ekran kartı daha var. Bu da yıl sonu veya önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi hedeflediği RTX 4090Ti/Titan modelinden başkası değil.

Fakat bu kart hiçbir zaman piyasaya sürülmeyebilir. Zira belirtilene göre 600W ila 700W arası bir TDP değerine sahip. Bu gücü çekebilmek için de güç kaynağına 2×16 pin şeklinde bağlantısının sağlanması gerekiyor.

Soğutma bloğu ile birlikte de 4 blokluk alan kapladığı söyleniyor. Yani hem fiziksel hem güç tüketimi hem de performans anlamında devasa bir kart ile karşı karşıyayız. Ancak henüz günümüz sistemlerinin bu karta hazır olmadığı belirtiliyor. Hatta NVIDIA’nın GDDR7 desteğini bekleyip sonrasında kartı satışa sunduğunu görebiliriz.

KAYNAK: Shiftdelete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here