DOSYA: ROMANLAR HAKÇA YAŞAM TALEP EDİYOR

0
611

ROMANLAR HAKÇA YAŞAM İSTİYOR

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Yenişehir(Tepecik) Mahallesinde Geçtiğimiz günlerde Roman yurttaşların birikmiş borçlarından Kaynaklı Elektrikleri Gediz Elektrik ekipleri ve polis ekipleri eşliğinde kesilmişti. Bu duruma tepki gösteren Mahalleli soğukta ağır kış şartlarında yoksulluğu ile mücadele ederken Bir de elektriksiz kalmıştı.

Mahalleli bu duruma bir çare Bulamazken çareyi Gediz Elektrik AŞ’nin yöneticilerine ulaşmayı denemiş fakat ulaşamayarak çözüm noktasında kendileri sosyal medya hesaplarından yaptıkları canlı yayın ve paylaşımlar sayesinde, tepkilerini dile getirmiş haklı mücadelelerinde destek aramışlardı.

PROTESTO SOKAKLARA YANSIDI

Mahallede yaşayan kadınlar soğuk havada tepkilerini tüpleri ve gaz lambalarını ellerine alarak Gediz elektrik Aş ‘ye ve iktidar partisine protesto yaptılar.

Mahallede mücadeleyi devam ettiren ve kesilen elektriklerin tekrardan açılması için ciddî mücadeleler veren CHP Konak Meclis üyesi Ali YANGİR ve mahalle muhtarı Süleyman ÇATALBAŞ , elektriklerin açılması için ve maddi durumları olmayan Roman yurttaşların borçlarının faizlerinin silinmesi ve çok taksitli bir yapılandırma istediklerini dile getirirken devlet yetkililerinden bu konuya el atılmasını ve çözüme ulaştırılmasını istedi.

Yenişehir (Tepecik) mahallesine gelen Ak parti İzmir milletvekili Cemal BEKLE yaşanan sorun karşısında elektrikleri kesik olan evlerin elektriğini geçici olarak kullanıma açtırmış fakat mahallede hala elektrik kesintileri periyodik olarak devam etmekte.

Bu durum karşısında Romanları suni çözümlere mahkum eden Ak-parti iktidarı ve yandaş Gediz elektrik AŞ ye verdikleri taahhütler neticesinde takipçisi olmak adına yine Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıktı ve süreci CHP İzmir il başkanlığında ve CHP genel merkezde takibe aldı.

Elektrik kesintilerinin devam etmesi üzerine Yenişehir(Tepecik) mahallesinde bulunan Ali YANGİR ve mahalle muhtarı Süleyman ÇATALBAŞ’ın öncülük ettiği çalışmalara destek vermek için 27. Dönem CHP İstanbul Milletvekili adayı olan aynı zamanda İstanbul seçimlerinde CHP İstanbul İl Başkanlığı çatısı altında ROMAN MASASI’nı oluşturan ve koordine eden, Roman kökenli Bahattin TURNALı da İzmir’e gelerek çalışmalara destek verdi.
CHP İzmir İl yönetimi ve CHP Konak ilçe yönetimi olarak mahalleliyi ziyaret eden heyet AKP’nin ve Yandaşlarının verdikleri sözlerin tutulması için takipte olduklarını mahalleliye tek tek anlattı.

BAHATTİN TURNALI;
AMATÖRCE YÖNETİLEN BU SÜREÇTE ROMANLAR POLİSLERLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI

Yıllardır geçimini günümüz mesleklerine entegre olamadan sürdüren Roman yurttaşlar, Tepecik mahallesinde müzisyenlik, geridönüşüm işçiliği, çiçekçilik vb. gibi esnaflık seyyar satıcılık yaparak hayatta kalmaya çalışıyor. Buna rağmen birikmiş borçlarından dolayı, çok ayrımcı ve ötekileştirici bir uygulama ile karşı karşıya bırakılan Tepecikli Romanlar, polis ekiplerince engellenerek elektrik sayaçlarına el konuldu. Bu süreçte amatörce yönetilen bu durum karşısında gerçekten şaşkınım, 1 yıldır pandemi sebebiyle çalışamayan insanlar kendi mesleklerinin dışında iş arayarak, sosyal yardımlardan verilen aylık 200 lira gibi komik bir rakama muhtaç bırakılıyor.
Türkiye Cumhuriyetinin iç ve dış kaynakları bu yoksulluğu işsizliği bitirmeye yeter, Roman topluluğu ve hak ihlaline uğrayan haklarını alamayan yurttaşlarımız da dahil, bu ülkede ekonomik refaha ulaşarak sağlıklı beslenebilmeli, temiz suya erişebilmeli, damı bacası akmayan sokakları da lağım patlamayan evlerde dairelerde oturabilmeli. Gelişi güzel, oturdukları koltuklardan politika belirlemeye çalışanlar toplumun hak temelli ihtiyaçlarını değil, kendi hayallerini gerçekleştirmek üzere çalışmaktadır. Bu hayallerinde maalesef ki Roman’a fakire fukaraya işsize yer yoktur.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAKTİĞİ İLE ROMANLAR YERLERİNDEN YURTLARINDAN EDİLMEYE HAZIRLANILIYOR

Tepecik’te yapılmak istenen aslında 3-5 yıl içinde Romanları oradan göndermek.
Turkiye’de ve dünyada Roman toplumu olarak yaşadığımız genel sorunlar aslında bize maalesef acı bir tecrübe olmuştur.
Romanlar , yaşadığı alanlar ve mahallelerde çok az sayıda tapuya sahip, tapu tahsisli yada genellikle işgalci konumunda bulunmakta. Sistemli bir şekilde yıllardır elektrik ve su kullanımına borçlu bırakılan ve çözüm üretilmeden ellerine bir miktar para verilip ” su ve elektrik borcun, vergi borçların var bunları da biz kapatacağız ” deyip çaresizce yerlerinden yurtlarından anılarından koparılmak istenmektedir.

Romanlar kesinlikle diğer yurttaşlarımız gibi mutlu renkli insanlar değiller. Herkes gibi Romanlarında ciddi geçim sıkıntıları sağlık sorunları ve eğitim sorunları var. Bu sebeple bizlerin inisiyatif alacak yöneticilere ihtiyacı var, Romanların sorunları 9/8lik Roman havasından ibaret olduğunu sananlar yanılgı içindedirler.
Romanların yaşadığı sorunları görmezden gelip “ayy çok renkli insanlar, ayy şöyle oynarlar, böyle zıplarlar” diyenler artık bilmelidir ki; Roman meselesi politik bir meseledir, ön alınması gereken bir meseledir.
Yetkililerin ve politikacıların yaklaşımları böyle olmadığı için yıllardır bu insanlar alamadıkları haklarından vazgeçmiş ve kaderciliğe boyun eğmişlerdir.
Bu durum beraberinde muhtaçlık psikolojisini doğurmuş ve Romanların bu durumlarını ajite ederek yoksulluk adı altında bir sürü ithal figüranlar yaratmıştır. Bunların tek sorumlusu şuan ülkeyi yöneten iktidar partisidir. Sosyal devlet anlayışı ile yönetilse yada devletin tüm kurumları gerçekten bu mahallelere dokunmak istese bu mağduriyetler zaten olmayacak insanlar hem sosyal , hem de ekonomik entegrasyonunu gerçekleştirmiş olacak. Diye konuştu.