Dizüstü Aşklar

0
1.713 views

Sosyal medyanın hayatımızdaki yayılma alanı her geçen gün biraz daha artıyor. Yemek, içmek dahil bütün ihtiyaçlarımızı artık bu uygulamalar üzerinden yapıyoruz. Hayatımızı kolaylaştırmak için yazılan uygulamalar aynı zamanda tembelleşmemize de sebep oluyor.  Tek tıkla her şeyin mümkün hâle gelmesi ve artık bizim yerimize düşünen, karar veren bir algoritmanın olması tembelliğimizi ikiye katlıyor. Alışkanlıklarımız, tercihlerimiz, zevklerimiz hatta iletişim dilimiz değişerek geleneksel kalıplardan uzaklaşarak sosyal medya kalıbına giriyor.

Farklı kullanım amacı üzerine sayfalarca yazı yazılan, eleştirilen hayatımızın akışını bu kadar etkileyen bu uygulamalar bir süre sonra birçoğumuzun kaçış yeri hâline geliyor. Evet, sürekli reklamlarla karşınıza çıkan, “ya uff çok sıkıldım bu reklamlardan niye bana çıkıyor ki” dediğiniz partner bulma, arkadaş edinme, flört bulma -tercihiniz ne yönde adlandırmak isterse- uygulamalarından bahsediyorum.
Türü ne olursa olsun sosyal hayatta kuramadığımız ilişkileri bu platformlara taşıyarak, sosyal ağlarımız genişlediğinde kendimizi daha özgür hissedeceğimizi düşünüyoruz. Ama öyle olmuyor. Yeni bir hesap açtığımız anda sanki bize yeni bir kimlik verilmiş gibi davranıyoruz ve yıllardır izlediğimiz Amerikan Dizileri kurguları bilinçaltından hooop gün yüzüne çıkıyor.

Artık yeni bir kimliğimiz var içini doldurmak bize kalmış. Can alıcı soruyu soruyoruz kendimize. “Kim olmak istiyorum?” Kariyer, para, daha genç bir görüntü, daha iyi bir iş.
Zaaflarımız ve korkularımız kimliğin arkasına gizlenirken fotoğraflarımıza da filtreler iniyor. Hatta bazen o kadar ki bize hiç benzemeyen internetten rastgele bulunan onun da kimliğini bilmediğimiz kişilere dönüşüyor. Şov başlasın artık. İster derdinizi anlatın şimdi hiç tanımadığınız insanlara, isterseniz sosyal ağınızı genişletin. İçten içe biliyorsunuz ki sizi yargılayacak kimse yok burada çünkü herkes aynı lacivertin tonu. Ailenize söyleyemediğiniz farklı cinsel tercihleriniz varsa sizin gibi birini bulabilirsiniz. Gecenizi yalnız geçirmek istemiyorsanız ama birini duygusal anlamda tatmin etmek için de zamanınız yoksa, birini bulabilirsiniz.

Gerçek hayatta ön sıranızda oturan karşı cinsteki arkadaşınıza merhaba bile diyemiyorsanız ama bastırdığınız bütün duyguları dışa vurup özgüvenliy-miş gibi yapmanız gerekiyorsa, birini bulabilirsiniz. Belki şanslıysanız gerçekten sizin gibi gerçek aşkı yaşayan biriyle karşılaşabilir ve harika bir ilişkiye de başlayabilirsiniz ama kendinize olan sorumluluğunuzu yerine getirip sormalısınız, bu büyük aşkı yaşayan kim? Ben mi, yoksa sahte kimliğim mi?  Sonu güzel biter mi bu aşkın bilemem. Farklı inanç bakış açılarına göre ele alındığında; kaderlerindeymiş demek ki, kısmetin nereden geleceği belli olmaz, olması gereken olur, aynı enerji kanalındalarmış demek ki.
Hangisi size uyuyorsa alın onu.

Ya da siz de bir hikâyenin kahramanı olmak istiyorsanız indirin bir tane uygulama. Yazılsın sizin de aşkınız. Kavuşamadığınız, “ama o öyle biri değil, farklı sebepler var bilmediğin” dediğiniz sebepleri anlatın dostlarınıza. Kırın çevrenizdeki sevdiklerinizi, yanınızda sizi sevmek isteyen gerçek aşklara kapatın kendinizi. Çoğu zaman yüzünü bile görmediğiniz, dokunamadığınız yanınızda olmayan birini ne kadar çok sevebilirsiniz test edin. Hiçbir şey olmazsa acı eşiğiniz yükselir.

 

Bir süre sonra işler değişir ama. Kimine göre geç kimine erken aydınlanma olur. Yalnızlaşırsınız sonra, hatta bir süre sonra alışkanlığa dönüşür bu. Sevginin, ilişkinin sorumluluğunu alamaz hâle gelirsiniz. Tam yakalayamadım ama tuttum bir yerlerinden ben de diye anlatırsınız zamanla.
Sebeplerimi bilmiyorsan seçimlerimi yargılama demiş Bukowski ama sebeplerini hepimiz biliyoruz. Kimimiz bunu itiraf edecek kadar, cesur kimimiz sesli söylemeye bile korkuyor.
Cesur olup bir adım atsak belki de çok şeyi değiştirebileceğiz ama korkuyoruz. Bunların da sebeplerini biliyoruz. Satır arasına sayfalar sığdırılır biliyoruz. Her şeyi, çok şeyi biliyoruz aslında bu yüzden artık yapmamız gereken harekete geçmek.
Gerçekten yaşamaya var mısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here