DİYARBAKIR’IN TARİHİ SURLARINDA YAKLAŞIK 1700 YILLIK AMFORA BULUNDU

0
151

Sur ilçesindeki Diyarbakır Surlarının restorasyon çalışmalarında yaklaşık 1700 yıllık amfora (bir tür testi) bulundu. Eser, Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

UNESCO tarafından 2015’te Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surlarının restorasyonu kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda Geç Roma Dönemi’ne ait yaklaşık 1700 yıllık amfora (bir tür testi) bulundu. Amfora, Diyarbakır Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

AA’nın aktardığı habere göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) Şube Müdürü Sermed Azizoğlu, “Yaptığımız çalışmaların kentin turizmine katkı sağlamasını ve yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan surların gelecek nesillere aktarılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sur ve burçlardaki restorasyonun yanı sıra toprak altında kalmış surların ve burçların izlerine ilişkin arkeolojik kazılar yaptıklarını vurgulayan Azizoğlu, kazıları Diyarbakır Müze Müdürlüğü ile yürüttüklerini söyledi.

Azizoğlu, çalışmalarda bulunan amforaya ilişkin, “Yürüttüğümüz çalışmalarda bölgemizde pek rastlanmayan ‘amfora’ dediğimiz, zeytinyağı ve şarap taşımacılığında kullanılan bir buluntuya rastladık” ifadelerini kullandı.

KUDEB Şube Müdürlüğünde görevli arkeolog Süleyman Karakaş da restorasyon çalışmalarının sürdüğü 5. etaptaki 71 ve 72 numaralı burçlar arasında yer alan kısımda yaklaşık 3 ay önce çalışma başlattıklarını belirtti. Kazıda sur temel duvarını bulduklarını ve çalışmalar ilerledikçe Roma, Bizans, İslam ve Osmanlı dönemlerine ait mimari yapılara rastladıklarını aktaran Karakaş, söz konusu kısımda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Karakaş, kazıda bölgede çok nadir görülen amfora bulduklarını belirterek, eserin yaklaşık yüzde 80 bütünlüğünün korunduğunu aktardı. Eser, Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Gövdesi geniş, ağız kısmı dar olan amforanın zeytinyağı ve şarap gibi sıvıların korunması amacıyla kullanıldığını anlatan Karakaş, “Sivri dipli amfora ticaret amaçlı yapıldığı için önem arz etmekte. Yapılış şekli ve üzerindeki motiflerden yola çıkarak milattan sonra 330’lu yıllara tarihlenmekte. Günümüzden yaklaşık 1700 yıl öncesine kadar gitmekte. Bu dönem Geç Roma-Erken Bizans Dönemi’ne denk geliyor” ifadelerini kullandı.

Karakaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgemizde nadir görülen amfora Diyarbakır’da ilk defa görüldüğü için bizde büyük bir heyecan uyandırdı. Bunun heyecanını hala yaşıyoruz. Bölgemize ticari amaçla geldiğini düşünmüyoruz çünkü ticari amaçla gelmiş olsaydı buna benzer birden fazla esere rastlardık. Bu amforanın içinde taşınan zeytinyağı, şarap veya benzeri bir şeyin hediye edilmesi amacıyla geldiğini tahmin ediyoruz.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here