DESTEKÇİLERİ ORDUYA DARBE ÇAĞRISI YAPTI, BOLSONARO “YOL KAPATMA EYLEMLERİNİ DURDURUN” DEDİ

0
120

Brezilya’da seçimleri kaybeden Bolsonaro’nun destekçileri Nazi selamıyla gösteriler düzenleyip orduya darbe çağrısı yaptı. Bolsonaro, destekçilerine “Yol kapatma eylemlerini durdurun” dedi.

Brezilya’da pazar günü düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçimini kaybeden ve sonuçları açık şekilde kabul etmeyen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri, askeri birliklerin önünde düzenledikleri gösterilerde Nazi selamu verip orduya darbe çağırısında bulundu. Bolsonaro, destekçilerinin başlattığı yol kapatma eylemlerinin sona erdirilmesini ancak gösterilerin devam etmesini istedi.

ORDUYA DARBE ÇAĞRISI

Brezilya’nın Rio de Janiero, Sao Paulo, Rio Grande do Norte, Bahia, Santa Catarina, Pernambuco ve Rio Grande del Sur eyaletlerinde askeri karargahların önünde toplanan Bolsonaro destekçileri, yaptıkları gösteride Bolsonaro’nun görevde kalması için orduya müdahale çağrısı yaptı.

Brezilya milli takımının formasını giyen binlerce Bolsonaro yanlısı, Rio de Janeiro’nun merkezindeki Doğu Askeri Komutanlığı karargahı önünde toplanarak seçim sonuçlarına itiraz etti.

Bolsonaro destekçileri, ordudan, 1 Ocak’ta başkanlık görevini devralacak seçimlerin galibi solcu eski devlet başkanı Lula da Silva’ya karşı harekete geçmesini talep etti. “Askeri müdahale” yazılı pankartlar taşınan gösteride, Lula da Silva karşıtı sloganlar atıldı.

NAZİ SELAMI VERDİLER

Brezilya’nın güneydoğusundaki Santa Catarina eyaletine bağlı Sao Miguel do Oeste şehrinde bir askeri birliğin önünde düzenlenen gösteride ise Bolsonaro destekçileri Nazi selamına benzer bir hareket yaparak mili marş okudu.

Santa Catarina Savcılığı, suç sayılan Nazi selamı veren kişilerin belirlenmesi için gösteride kaydedilen bir videonun analiz edildiğini açıkladı.

Sao Paulo’da ise Bolsonaro destekçileri, Güneydoğu Komutanlığı önündeki Ibirapuera Parkı yakınında aynı amaçla gösteri düzenledi.

Bolsonaro destekçileri seçimde hile yapıldığını ileri sürerek sonuçları kabul etmediklerini belirtti ve bu sebeple orduyu başta Yüksek Seçim Mahkemesi olmak üzere devlet kurumlarına müdahaleye çağırdı.

BOLSONARO “YOL KAPATMA EYLEMLERİNİ DURDURUN” DEDİ

Öte yandan, ülkede pazar günü seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçisi kamyoncuların başlattığı ve ülke çapına yayılan otoyol kapatma eylemleri de devam ediyor.

Bolsonaro, Twitter hesabından yayımladığı videoda, yol kapatma eylemlerinin ülke ekonomisine zarar verdiğini ve insanların özgür dolaşım hakkını ihlal ettiğini söyledi. Destekçilerinin yollarda değil meydanlar gibi halka açık alanlarda gösteri yapmasını isteyen Bolsonaro, “Başımızı dik tutmalıyız. Gösteriler her zaman memnuniyetle karşılanır, demokratik oyunun bir parçasıdır” dedi.

Bolsonaro, seçim sonuçları nedeniyle üzgün olduğunu belirterek, “Hepinize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yolları açın, bu meşru gösterilerin bir parçası değil. Brezilya’da yolların kapatılması, anayasamızda bulunan, insanların gelip gitme haklarını ihlal ediyor. Hem ekonomiye zarar veriyor hem de diğer insanların hakların saygı duymak lazım” açıklamasında bulundu.

SAO PAULO’DA BİR ARAÇ KALABALIĞIN ARASINA DALDI

Öte yandan, ülkenin Sao Paulo eyaletine bağlı Mirassol kentinde düzenlenen yol kapatma eyleminde bir araç göstericilerin arasına daldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, gri renkli bir arabanın birçok göstericiyi götürdüğü ve bazılarının üzerinden geçtiği görülüyor.

Ülke basınında çıkan haberlerde, olay nedeniyle aralarında 2 çocuk ve 3 polisin bulunduğu 16 kişinin yaralandığı belirtildi.

LULA’NIN ZAFERİ

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi, nüfusu 212 milyonu aşan Brezilya’da 30 Ekim Pazar günü düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde ülkeyi iki dönem yöneten solcu eski devlet başkanı Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarını hâlâ açıkça kabul etmeyen Bolsonaro, seçimlerden yaklaşık 2 gün sonra yaptığı ilk açıklamada gösterilerin “seçim sürecinin yürütülme şekline yönelik öfke ve adaletsizlik hissinin sonucu” olduğunu söylemişti.

Federal Yüksek Mahkeme (STF) Yargıcı Edson Fachin, Bolsonaro’nun STF yargıçlarıyla yaptığı toplantıda seçimler için “Bitti, ileriye bakmak gerek” ifadesini kullandığını söylemişti.

KAYNAK: Evrensel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz