DERİN BİR NEFES ALIN VE BAŞLAYIN

0
301

Herkese merhaba huzurla dolu güzel anlar sizinle olsun.Size bu yazımda meditasyondan bahsetmek istiyorum.Meditasyon binlerce yıldır bilen topluluklar ve kişiler tarafından uygulanmakta olan bir çalışma ancak son yıllarda çok popüler oldu ve tüm dünyaya yayılmaya başladı.Tabii her yayılmada olduğu gibi bir takım değişiklerler ve özünden kopma gibi durumlar meditasyon çalışmaları içinde görülmekte.Aslında doğru uygulandığında meditasyon ruhsal gelişim için en temel yardımcılarımızdan biridir.Peki nedir bu meditasyon?Nasıl tanımlayabiliriz?

Meditasyon aslında en temel anlamıyla düşünmektir.Derin düşünmek,yoğunlaştığımız konu her ne ise onu her yönüyle düşünüp aslında ne olduğunu fark edebilmektir.Tabii burada bahsettiğimiz düşünceler günlük (acaba bugün akşam ne yesem gibi) düşünceler değil, daha derin bizi, hayatımızı şekillendirecek düşüncelerdir.Örneğin; Ben kimim? Neden varım?neden yaşıyorum? Yaşam benim için ne ifade ediyor? gibi düşündükçe bize yeni kapılar açacak bizi dönüştürecek, geliştirecek şekilde olmalıdır.

Meditasyon için tek bir çalışma şekli elbette yoktur.Kişinin ihtiyacına ve gelişim çizgisine göre binlerce farkı meditasyon çeşidi vardır.Kişi meditasyon çalışmalarında ilerledikçe ve deneyimi arttıkça her durumda ve her ortamda konsantre olup meditasyon yapabilir.Burada önemli olan kendini dış etkenlerden soyutlayıp tam konsantrasyonu sağlayabilmektir.Meditasyon yapabilmek için en önemli nokta işte burada başlar.Konsantre olduğumuzda ancak tam anlamıya düşüncelerimize, oradan bilincimize ve özümüze ulaşabiliriz.Çok ileri seviye olan astral seyahat meditasyonları ya da boyut geçişi ile ilgili yapılan meditasyonlarda konsantrasyon özellikle önemlidir.Çünkü bu tarz çalışmalarında gelecek bilgi ve enerjiyi hissetmek ancak günlük yaşamdan soyutlanıp tamamen içinde olduğumuz alana odaklanmakla mümkün olabilir.

Peki nasıl meditasyon yapabiliriz? Yukarıda da bahsettiğim gibi ihtiyaca göre binlerce farklı meditasyon yöntemi vardır ve hepsi için farklı teknikler kullanılabilmektedir.Ama temelde meditasyon için gereken önce rahat olmaktır.Evinizde en rahat olduğunuz köşeyi bulun.Oturun ya da uzanın.Kendiniz için sakin ve güzel bir müzik açlın.Ben meditasyon müziği adı altında internette yer alan kayıtları pek tercih etmiyorum.Onların yerine klasik müzik,enstrümantal müzikler,doğa sesleri (su sesi,yağmur sesi,kuş sesleri vb.) ney taksimleri çok daha güzel geliyor benim için.Sonrasında başlangıçta tek bir kavrama odaklanın bu soyut ya da somut kavramlar olabilir.Mesela; huzur,sevgi,mutluluk,barış gibi soyut kavramlar ya da ağaç, nehir, deniz, rüzgar gibi somut kavramlar. Sonra kendinizi bırakın düşünceleriniz odaklandığınız kavram etrafında dönüşsün ve aksın gitsin .En az 15 dakika bu şekilde devam edin.Bir de nefes meditasyonun en önemli yardımcılarındandır.Başlarken ve bitirirken burnunuzdan derin bir nefes alıp ağzınızdan verebilirsiniz.Tabii yüzlerce farklı nefes tekniği de var meditasyonda kullanılan.Örneğin meditasyon sırasında sakince burnunuzdan nefes alıp yine sakin ve yavaşça ağzınızdan verirseniz bu sizin stresinizi azaltacaktır.

Düzenli meditasyon yaparsanız zamanla fark edeceksiniz ki farkındalığınız ve hayata bakışınız önemli ölçüde değişecektir.Yine zaman içerisinde göreceksiniz ki artık yaşama bakışınız daha özgüvenli ve pozitif olacaktır. Artık önceden kolayca sinirlendiğiniz şeylere sinirlenmeyeceksiniz ya da daha sabırlı davranmaya başlayacaksınız.Her gün yatmadan önce 15 dakika yapılacak bir meditasyon hem sizi günün yorgunluğundan kurtarır hem de daha huzurlu ve dengeli bir uyku uyumanız konusunda size yardımcı olur.Hayatınızda çözemediğiniz sorunları bir de meditasyonla düşündüğünüz de fark edeceksiniz ki daha önce göremediğiniz birçok çözüm yolu önünüzde açılacaktır.

Meditasyon çalışmaları elbette burada anlattığım kadar değil, daha binlerce farklı teknik ve çalışma mevcut.Mantra meditasyonları, aura çalışmaları,şifa meditasyonları v.b.Siz bir başlangıç yapar ve bir adım atarsanız meditasyonla hem kendinizi daha hızlı geliştirebilir hem de farkındalığınızı yükseltebilirsiniz.Meditasyon ile ilgili merak ettikleriniz ve öğrenmek istediğiniz başka şeyler varsa bana instagramdan ulaşabilirsiniz.
@mcanerzengin

Artık bekleme zamanı değil derin bir nefes alın ve başlayın…

Mustafa Caner ZENGİN
Ruhsal Gelişim ve Meditasyon Eğitmeni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz