Deneyimli Eleman Aranıyor!

0
247

Güncel iş ilanları her zaman dikkatimi çekmiştir. Benim sektörümle alakalı olsun veya olmasın kim nasıl eleman arıyor şöyle bir incelerim. Hayata hep eleştirel bakan insanlardan olduğum için bu ‘’ deneyimli eleman aranıyor’’ klişesi beni hep rahatsız etmiştir. İlanı oku, ilandaki özellikler bende var mı cevapla, ilanın sonuna gel ve gör ki en az 3 yıl deneyimi olan eleman aranıyor! Geçtiğimiz günlerde popüler sosyal medya ağlarından birinde deneyimli eleman aranıyor isyanı çıktı. Haliyle gönderiyi merak edip okudum. Diyordu ki, yeni mezun oldum staj imkanı bulamıyorum. Görüşmelerim olumsuz geçiyor. Deneyim kazanmam gerek ama fırsat verilmiyor! Aynı şekilde başka biri de siz bize şans vermezseniz biz nasıl deneyim kazanacağız? Serzenişiyle bir post paylaşıyor. Ekonomik sıkıntıların gündemde olduğu şu dönemde gençlerin mesleklerine daha sıkı tutunmak istediği bir gerçek.

Peki deneyim nasıl kazanılır?

Deneyim Kazanmak İçin..
İş başvurularında özgüvenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aranan kişi olmak için ‘’ bu işe ihtiyacım var ama sizinde benim gibi donanımlı bir ekip arkadaşına ihtiyacınız var ‘’ yaklaşımını İK ‘ya geçirmeniz gerekiyor. Sizi işe alacak olan kişiler pasif, tembel, iletişimde zayıf olduğunuzu farkederlerse o müthiş cümleye hak verdirtmiş oluyorsunuz, neydi, hatırlayalım
‘’ Deneyimli eleman aranıyor ‘’ Söz konusu olan şu ki, deneyimsizseniz bile bunu çaktıran hareketlerden uzak durum. Nice deneyimli insanlar var iki cümle kuramıyor, kendini ifade edemiyor. İsterse 10 sene o iş üzerine geçmişi olsun gelişemedikten sona hiçbir firma böylesi bir çalışanı bünyesinde tutmak istemeyecektir.

Güçlü Çalışan Olmak..
İş başvurusunda bulunurken CV hazırlamak önemli ama sözlü iletişime geçmeden önce kendinizi mutlaka deneyin. Sizi onaylayan kişiler bir de mülakatta görelim performansını diye çağıracaklar ve bu artık iki iki dört olan gerçeklerden biri. Belki biraz sert bir dil olacak ama çaresiz gözükmeyin. Bir işe muhtaç olduğunuzu düşündürürseniz seçilme şansınızı minimuma çekersiniz. Güçlü gözükmek ve bunu sizi dinleyenlere geçirmek çok önemlidir. Etkileyici olmanızı sağlar. Bu noktada şu cümle etkisiz kalacaktır.
‘’ Deneyimli eleman aranıyor ‘’
Mümkün mü peki, hem deneyimli hem güçlü olmak?
Deneyimli ve rahat olmak?
Deneyimli ve etkileyici olmak?
Deneyimli ve sosyal olmak?
Bunlarda mümkün seçenekler ama binde bir kişi olur. O da çok zor bulunur. Siz kendiniz olun. Deneyimi kazanmak için attığınız adımda güçlü durun ki, sizde bir potansiyel olduğunu farkettirin. Keşfedilmek için illa ki seçilmenize gerek yok, düşünce yapınızı değiştirip en güzel haliyle uygulamaya koyulduğunuzda zaten parlayacaksınız! Ve farkedileceksiniz…
 

Sena Konakçı
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here