DANDİNİ DANDİNİ DASTANA

0
381
Toy man sleep on fluffy cloud. Freedom and relaxation.

DANDİNİ DANDİNİ DASTANA
Uyku; kişinin ses, ışık vb. uyaranlarla uyanabileceği bir bilinçsizlik durumu olarak tanımlanmaktadır. Ancak uyku bilinç açısından farklı bir bilinç düzeyi, farklı bir bilinçlilik durumu olarak da açıklanabilir.

Uyku; tüm memelilerde enerjinin korunmasını, sinir sisteminin gelişim ve onarımını sağlayan doğal bir süreç olup; uyarılmışlığı, otomatik işlevleri, davranışı, bilişsel işlevleri ve hücre içi mekanizmaları kontrol eden sinir sistemi başta olmak üzere biyolojik yapının birçok bileşeni ile ilişkilidir. Uyku halindeki sinirsel(elektriksel) etkinliğinin hızlı olduğu ve genellikle aktif düş görme ile birlikte oluşan uykuya ise REM uykusu, denir. REM uykusunda beyin çok aktiftir. Sanki uyanık bir beyin varmış gibi diğer kas aktiviteleri tamamen inhübe edilmiştir. NREM uykusu ise kabaca uyanıklıktan uykuya geçiştir ve gece uykumuzun büyük bölümünü oluşturur.

Kabaca 4 evresi vardır ve 1. Evrede solumum yavaşlar, kas aktivitesi yavaşlar. 2.evre ise uykunun başladığı evredir, kişi bu evrede uyandırıldığında, uyuyorum beni uyandırdın der. 3.evre ise derin uyku evresidir. Beyin ciddi anlamda yavaşlamıştır ve büyüme hormonunun salgılandığı evredir.

Uykuya dair bu kadar bilgi verme sebebim şudur ki dönüp bir kendimize bakalım, hangi evredeyiz, Buradan dönüş olur mu? Eğer ki şanlıysak ve 2. Evrede yakalamışsa bizi biri uyandırdığında “beni uyandırdın” diyebilelim. Bunun için gelip birinin dürtmesine de gerek yok.

Dinlediğimiz ninnileri dinlemeyi bırakırsak eğer bu gözler gafletten de uyanır, masaldan da ders alır.
Yapılan araştırmalara göre uykunun fazlası da zarardır üstelik. Uyumamızdaki amaç ise aslında vücudu dinlendirmek ve beyni organize etmektir. Gözlerimiz açık ayakta uyurken ne vücudumuz dinlenir ne de beynimiz organize olur sizin anlayacağınız. O yüzdendir ki bir süre sonra gerçek-mecaz, doğru-yanlış arasındaki algılamalarımızı etkileyecektir bu da.

Hepimizi uyanışa davet ediyorum. Herkes yanındakini dürtse bir, kalk artık bak giden gitti bari kalanları koruyalım dese buradan da dönülür. Ama iş uyanabilmekte. Hadi kalkın sabah oldu!