CUMARTESİ ANNELERİ’NİN BASIN AÇIKLAMASINA ‘HASSAS DÖNEM’ YASAĞI

0
123

Çağlayan Adliyesi’nde görülecek Cumartesi Anneleri hakkındaki dava için bir araya gelmek isteyenlere Kağıthane Kaymakamlığı’nca, ‘ülkenin bulunduğu hassas dönem’ gerekçe gösterilerek yasak getirildi. Yasağı tanımayan grup, polis ablukasına alınarak, açıklama engellendi. Basın açıklamasına katılanlara polis müdahalede bulundu. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 2018 yılındaki 700’üncü hafta buluşmasında gözaltına alınan 46 kişinin yargılandığı davanın 5’inci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi’nde yapılmak istenen basın açıklaması Kağıthane Kaymakamlığı’nın kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Cumartesi Anneleri’ni abluka altına polis müdahalede bulundu.

Kararın, ‘ülkenin bulunduğu hassas dönem nedeniyle’ alındığı savunuldu.

Katılanlara gözaltı

Açıklamaya katılan SOL Parti PM Üyesi Alper Taş, SOL Parti İstanbul il yöneticileri Yalçın Köse ve Sercan Sinecan, davanın avukatları Meriç Eyüboğlu ve Efkan Bolaç, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren gözaltına alındı.

Gözaltı sırasında TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Alper Taş’ı polislerden kurtarma çabası da yetersiz kaldı. Şık darbedilirken; Taş da gözaltı aracına bindirildi.

Cumartesi Anneleri’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Duruşmamız öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde yapmak istediğimiz açıklama Kağıthane Kaymakamlığı’nın kararı gerekçe gösterilerek engelleniyor. Ne Galatasaray’da ne Çağlayan’da anayasal haklarımızı kullanmamız engellenebilir!”

KAYNAK: Diken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here