CUMARTESİ ANNELERİ’NDEN YAZICI’YA TEPKİ: NEDEN ENGELLENİYORUZ?

0
240

700’ncü haftadan beri Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın, “Demokratik ülkelerde, her vatandaşın; kanunlar çerçevesinde gösteri yapma ve protesto etme hakkı vardır” sözlerini hatırlatarak sordu: “202 haftadır Galatasaray Meydanı neden polisin ablukasında o zaman? Neden kayıplarımız için bir araya geldiğimizde engelleniyoruz?”

AKP’li Yazıcı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin meslektaşları öldürülünce eylem yapan doktorları hedef alarak ‘TTB kapatılsın’ çıkışına yanıt verirken; “Demokratik ülkelerde, her vatandaşın; kanunlar çerçevesinde gösteri yapma ve protesto etme hakkı vardır” demişti.

700’üncü haftadan beri Galatasaray meydanındaki oturma eylemlerini yapamayan Cumartesi Anneleri, AKP’li Yazıcı’nın bu sözlerine, 202 haftadır engellendiklerini söyleyerek tepki gösterdi:

“AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ‘Demokratik ülkelerde, her vatandaşın; kanunlar çerçevesinde gösteri yapma ve protesto etme hakkı vardır’ demiş.

Öyleyse neden bu hakkımızı kullanmak istediğimizde hep polis şiddetine maruz kalıyoruz? Susun Yazıcı, bari susun; hak ve özgürlüklerimiz gasp edilmişken bize demokrasiden, haktan, hukuktan bahsetmeyin!”

KAYNAK: Diken

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz