ÇİN, AVRUPA’YA LNG SATIŞINI DURDURDU

0
171

Bloomberg’e göre Çin, Sinopec ve CNOOC gibi devlete ait doğal gaz ithalatçılarına Avrupa’ya LNG satışını durdurmalarını söyledi.

Yeniden satışları durdurma emri, Pekin kış için yerel gaz arzını korumaya çalışırken geldi.

Bölge, Rusya kaynaklı bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğu için Çin, Avrupa’ya önemli bir gaz tedarikçisi olmuştur.

Pekin’in devlete ait doğal gaz ithalatçılarına, Çin’in bu kış iç ihtiyaçlar için yeterli arza sahip olduğundan emin olmak için Avrupa ve Asya’daki alıcılara kargo satışını durdurmalarını söylediği bildiriliyor.

Bloomberg Pazartesi günü konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun Çinli enerji devleri PetroChina, Sinopec ve CNOOC ile sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatını durdurmalarını istemek için görüştüğünü bildirdi.

Pekin’in katı bir sıfır-COVID politikası dayatmasının ardından Çin’deki ekonomik yavaşlama, yerel gaz talebini azaltarak ithalatçılarına Avrupa’ya ve başka yerlere yeniden sattıkları bir doğal gaz fazlası bıraktı.

Rusya’dan satın aldıkları gereksiz LNG’yi yeniden satarak enerji krizinin ortasında Avrupa’ya can simidi attılar. Bir Nikkei raporuna göre, Ağustos ayında tahminen 4 milyon tondan fazla Çin LNG’si yeniden satıldı – veya yılın ilk yarısında Avrupa’nın ithalatının yaklaşık %7’si -.

Ukrayna işgalinden bu yana Çin, yaptırımlar ve boykotların Batı pazarını vurmasının ardından Rus yakıtını ucuza kapıyor. Bir noktada Çin, Rusya’nın Sahalin 2 ihracat tesisinden LNG tedarikinde %50 indirim almayı başardı.

Ancak Bloomberg’e göre, Avrupa gaz stoklarının hızla dolmasıyla ve nakliye maliyetleri rekor seviyelere ulaştığında, LNG yeniden satışlarının cazibesi azaldı.

Raporda, ülkenin kışın soğuk aylarında kendi potansiyel enerji sıkıntısını önlemeye çalıştığı için, hareket için bir başka potansiyel tetikleyicinin Çin’in gaz arzında küçük bir açık tahminleri olduğu belirtildi.

Almanya gibi ülkeler, tüketicilere kullanımı azaltma çağrısında bulunduktan ve Rusya tarafından kesilenlere alternatif tedarik sağlamak için çabaladıktan sonra, kış gaz envanteri hedeflerine ulaşma yolunda ilerliyor.

Avrupa’da bir enerji krizi olasılığı, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik savaşına ilişkin Batı yaptırımlarına yanıt vermesiyle birlikte, Ağustos ayında bölgesel gaz fiyatları megavat saat başına 346 avronun (336 $) üzerine çıkarak tarihi zirvelere tırmandı. Fiyatlar o zamandan beri %50’den fazla düştü ve ICE borsasındaki Hollanda TTF vadeli işlemleri Pazartesi günü megavat saat başına yaklaşık 136 avrodan işlem gördü.

Komisyon, Insider’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

KAYNAK: İnsider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz