CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI AKP’LİLERİN EYLEMİNE GİTTİ: ‘YANLIŞ BİLGİYLE BİR YERE VARILMAZ’

0
144

İstanbul’da 26 Eylül 2019’da meydana gelen depremde Avcılar’da minaresi yıkılan ve sonra yeniden yapım için tamamen yıkılan cami için AKP’liler eylem düzenledi. Eylemin düzenlendiği yere giden CHP’li Belediye Başkanı Turan Hançerli, AKP’lilere “Yanlış bilgi ile bir yere varılamaz” diye seslendi.

Avcılar’da 2019 tarihinde meydana gelen depremde minaresi yıkıldıktan sonra çürük olduğu tespit edilince yıktırılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii’nin yapımının İBB tarafından engellendiği öne sürülerek yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından düzenlenen basın açıklamasına CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de katıldı. AKP İlçe Başkanı Abdullah Küçükoğlu, basın açıklamasını yarıda keserken, Başkan Hançerli, iddiaların yanlış olduğunu, caminin yaptırılacağını söyledi.

AKP Avcılar İlçe Örgütü’nün çağrısıyla, Avcılar’da 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yenilenmek üzere yıkılan caminin yerine yenisinin yapılmasının engellendiği öne sürülerek Marmara Caddesi’nde, yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe katılanlar, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İlçe Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin cami yapımını engellediğini iddia ederek pankart taşıdılar. Yürüyüşün ardından AKP Avcılar İlçe Başkanı Abdullah Küçükoğlu, yıkılan camiinin olduğu alanda basın açıklaması yaptı.

Küçükoğlu, D-100 karayolunun kenarındaki 40 yıllık caminin 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem ardından yenilenmek üzere yıktırıldığını söyledi. 4 bin 993 metrekarelik arsa üzerine yapılan ve bağışlanan cami ile müftülük binası arsasının İBB’ye ait olduğunu belirten Küçükoğlu, arazinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devri için harekete geçildiğini, CHP muhalefetine rağmen ilçe belediyesinde kararın geçirildiğini ancak, İBB’nin bunu veto ettiğini savundu.

Küçükoğlu, “Kalabalık bir cemaate hizmet eden ve ayrıca sembolik değeri olan 40 yıllık camimizin yapılmasına neden karşısınız? Bir taraftan ‘Destekliyoruz’ derken, bir taraftan İBB meclisinde neden hayır oyu verdiniz? Bir taraftan ‘Caminin yapım bütçesini Ekrem İmamoğlu karşılayacak’ derken, diğer bir taraftan alınan kararı İmamoğlu neden veto etmektedir? Taraflardan en az biri yalan söylemekte ve Avcılar halkını oyalamaktadır. Helalleşme nidaları atan CHP’nin hala bu milletin değer ve hassasiyetlerini hiç önemsemediğini yaşanan bu süreç üzerinden kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” dedi.

HANÇERLİ GELİNCE BASIN AÇIKLAMASI YARIDA KESİLDİ

Küçükoğlu’nun konuşması sırasında Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli gelerek, yanlış bilgi ile bir yere varılamayacağını, bu caminin yapılmasını en fazla İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun istediğini, camiyi de İBB imkanları ile yaptıracaklarını söyledi. Başkan Hançerli’nın sözlerinin ardından Küçükoğlu, basın açıklamasına son verdi.

KAYNAK: Tele1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here