BREZİLYA’DA SEÇİMİ KAYBEDEN BOLSONARO TARAFTARLARI, ASKERİ BİRLİKLERİN ÖNÜNDE TOPLANIP DARBE ÇAĞRISI YAPTI

0
153

Brezilya’da Lula karşısında aldığı seçim yenilgisini kabullenmeyen faşist Bolsonaro’nun taraftarları, askeri karargahların önünde gösteriler yapıp orduyu ‘müdahale’ye çağırdı.

Brezilya’da ikinci tur devlet başkanlığı seçimini kaybeden ve aradan günler geçmesine rağmen seçim sonuçlarını açık bir şekilde tanımayan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri de mağlubiyeti ‘kabullenmemeyi’ sürdürüyor.

Rio de Janiero, Sao Paulo, Rio Grande do Norte, Bahia, Santa Catarina, Pernambuco ve Rio Grande del Sur eyaletlerinde askeri karargahların önünde toplanan Bolsonaro destekçileri, Bolsonaro’nun görevde kalması için orduya müdahale çağrısı yaptı.

Göstericiler, orduyu, 1 Ocak’ta başkanlık görevini devralacak seçimlerin galibi solcu eski Devlet Başkanı Lula da Silva’ya karşı harekete geçmesini talep etti.

“Askeri müdahale” yazılı pankartlar taşınan gösteride, protestocular Lula da Silva karşıtı sloganlar attı.

‘NAZİ SELAMI’ VERDİLER

Brezilya’nın güneydoğusundaki Santa Catarina eyaletine bağlı Sao Miguel do Oeste şehrinde bir askeri birliğin önünde düzenlenen gösteride protestocular Nazi selamına benzer bir hareket yaparak mili marş okudu.

Santa Catarina Savcılığı, suç sayılan Nazi selamı veren kişilerin belirlenmesi için gösteride kaydedilen bir videonun analiz edildiğini açıkladı.

Göstericiler seçimde hile yapıldığını ileri sürerek sonuçları kabul etmediklerini belirtti ve bu sebeple orduyu başta Yüksek Seçim Mahkemesi olmak üzere devlet kurumlarına müdahaleye çağırdı.

Öte yandan, ülkede pazar günü seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçisi kamyoncuların başlattığı ve ülke çapına yayılan otoyol kapatma eylemleri de devam ediyor.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz