BİRLEŞİK KAMU İŞ: BİR YILDA MEYVE FİYATLARI YÜZDE 240, SEBZE FİYATLARI YÜZDE 343 ARTTI

0
114

Birleşik Kamu İş’in araştırmasına göre, gıda fiyatlarında son 12 ayda 152,6 oranında artış yaşandı. Araştırmada, “Meyve fiyatları yüzde 240, sebze fiyatları ise yüzde 343 oranında arttı” denildi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın ‘Halkın Enflasyonu Araştırması’nın ocak ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmada, gıda fiyatlarındaki son 12 aylık ortalama fiyatlar esas alınarak yapılan hesaplamaya göre ise 152,6 oranında artış yaşandığı belirtildi. 12 ayda meyve fiyatları yüzde 240, sebze fiyatları ise yüzde 343 oranında artış gösterdi.

Ankara’daki marketlerden düzenli olarak derlenen temel gıda maddesi ve ‘asgari ölçüde bir insanın yaşayabilmesi için yapması gereken gıda dışı harcamaları’ dikkate alarak hesaplanan fiyat endeksinin Ocak 2022 sonuçları şöyle:

“Ocak ayında, gıda fiyatlarındaki artışta yağ dışındaki bütün harcama gruplarında yaşanan yüksek oranlı zamlar belirleyici oldu. Aylık fiyat artışına en büyük katkıyı ise et, sebze ve süt ve süt ürünleri yaptı.

Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, ocakta bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artış kaydetti. Et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 16,3 oranında artış yaşanan ocak ayında süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 6,6 oranında yükseldi. Yağ fiyatlarında ise yüzde 1,8 oranında düşüş oldu.

Meyve fiyatlarının yüzde 5,8 oranında arttığı ocakta sebze fiyatlarında, bir önceki aya göre ortalama yüzde 15,3 oranında artış yaşandı. Kuru bakliyat fiyatlarının yüzde 2,3 arttığı ocakta, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 3,6 oranında artış kaydedildi. Böylece, vatandaşlar mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 64 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için ocakta, bir önceki aya göre yüzde 8,1 oranında daha fazla para ödedi.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE YUMURTA FİYATLARI YÜZDE 104 ARTTI

Bu yıl ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 113,5, et-balık fiyatlarında 94, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 104 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 40,7 oranında arttı.

MEYVE YÜZDE 240, SEBZE YÜZDE 343 ZAMLANDI

Meyve fiyatları yüzde 240, sebze fiyatları ise yüzde 343 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 51,9, diğer gıda fiyatları ise yüzde 105,4 oranında zamlandı. Tarımsal girdi maliyetleri ve tarım ürünü üretici fiyatlarındaki artışlar gıda fiyatlarındaki yıllık artışın önümüzdeki aylarda da üç haneli oranlarda kalmaya devam edeceğine işaret ediyor.

GIDA FİYATLARINDA 12 AYDAKİ ARTIŞ YÜZDE 152

Gıda fiyatlarındaki son 12 aylık ortalama fiyatlar esas alınarak yapılan hesaplamaya göre ise 152,6 oranında artış yaşandı.”

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here