BİDEN’DAN RUSYA VE SUUDİ ARABİSTAN’A TEPKİ: BU İŞ BURADA BİTMEDİ

0
136

Joe Biden, OPEC+ ülkelerinin petrol üretimini düşürme kararını eleştirdi: “Benzin fiyatını indirebilirdim ancak fiyatlar Ruslar ve Suudilerin yaptıkları yüzünden artıyor. Bu iş burada bitmedi.”

ABD Başkanı Joe Biden, benzin fiyatlarını galon başına 1,60 doların altına indirebileceğini ancak Rusya ve Suudi Arabistan’ın yaptıklarından dolayı benzin fiyatlarının arttığını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Joe Biden, Maryland eyaletine bağlı Hagerstown’da bir otomotiv şirketine ait fabrikayı ziyaret ederek Amerikan ekonomisini değerlendirdi.

Ülkede üretime değer verdiklerinin altını çizen Biden, tüm şirketlerin üretimlerini ABD’de yapması ve yeni istihdam alanları açmaları için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

‘BENZİN FİYATINI 1,60 DOLARIN ALTINA DÜŞÜREBİLİRDİM’

Biden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı petrol ülkelerinden oluşan OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararına da tepki gösterdi.

Grupta bulunan Suudi Arabistan’ı ve Ukrayna ile savaşta olan Rusya’yı eleştiren Biden, “Benzin fiyatını galon başına 1,60 doların altına indirebilirdim ancak benzin fiyatları Ruslar ve Suudilerin yaptıkları yüzünden artıyor. Bu iş burada bitmedi” dedi.

ABD’de yükselme eğiliminde olan benzinin galonu (3,78 litre) 3,83 dolar civarında seyrederken analistler OPEC+ kararı sonrası fiyat tırmanışının hızlanacağı beklentisini dile getiriyor.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here