BİDEN, FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

0
236

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç ve Norveç liderlerinin ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, iki ülkenin NATO’ya üyelik başvurusu “güçlü şekilde” desteklediklerini belirtti.

Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için yaptığı başvuruyu memnuniyetle karşıladıklarını ve sürece güçlü destek verdiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, yazılı açıklama yapan Joe Biden, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusunu güçlü şekilde destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç’i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” ifadesini kullandı.

Başvuru yapılmasının önemli bir karar olduğunu belirten Biden, NATO’nun 5. maddesine bağlılıklarının sarsılmaz olduğunu belirtti.

İki ülkenin katılımının NATO’yu daha da güçlendireceğini söyleyen Biden, “NATO üyelikleri değerlendirilirken ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve saldırıların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir” mesajını verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yarın Washington’da görüşeceğini anımsatan Biden, görüşmelerde iki ülkenin NATO başvurusu ve Avrupa’nın güvenliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

KAYNAK: Duvar