Beyoğlu Hasköy Musevi Mezarlığı’nda 36 mezar taşı kırıldı

0
317

Hasköy Musevi Mezarlığı’nda kimliği belirsiz kişiler tarafından 36 mezar taşı tahrip edildi. Olayla ilgili Türk Yahudi Toplumu Twitter’dan açıklama yaptı.

Türk Yahudi Toplumu İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ni de etiketlediği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Hasköy Mezarlığımıza gece yarısı girilmiş, 36 tane mezar taşımız tahrip edilmiştir. Konu tüm resim ve gece kayıtları ile ilgili makamlara iletilmiş olup, bu vandalizmi yapanların bir an evvel yakalanmasını beklemekteyiz.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da konuyla ilgili Twitter’dan bir mesaj paylaştı. Kalın, ‘‘Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Faillerin bulunması için ilgili birimler harekete geçti. Kutsal değerlere saldıran ve toplumumuzda fitne ve husumet tohumları ekmeye çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz’’ dedi.

2 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olaya ilişkin 2 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bakan Soylu, “İstanbul Emniyetimizin titiz çalışmasıyla faillerin 2’si gözaltına alındı, olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Bu tür provokatif saldırılarla birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara asla müsaade edilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan geçmiş olsun telefonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva’yı aradı. Saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getiren Kılıçdaroğlu, Hahambaşı Haleva’ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Mezar taşlarını 11-13 yaşlarındaki 5 çocuğun tahrip ettiği belirlendi

İstanbul Valiliği, Beyoğlu Hasköy Musevi Mezarlığı’nda yapılan tahribatla ilgili araştırma ve güvenlik görüntülerinin incelenmesi sonucunda yaşları 11 ila 13 arasında 5 çocuğun yakalandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Fetihtepe Mahallesi’nde bulunan Hasköy Kamanda Musevi Cemiyeti Mezarlığı’nda 13 Temmuz’da meydana gelen tahribata ilişkin çalışma yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, mezarlıkta 81 mezar taşının tahrip edildiği aktarılarak, “Güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesi neticesinde olayın mezarlık çevresinde ikamet eden Y.Y, Y.B.G, K.G, H.S.Ç ve H.R.E isimli 11-13 yaşlarındaki çocuklar tarafından gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Adı geçen şüpheliler yakalanmış olup, konuyla ilgili başlatılan tahkikat devam etmektedir. Musevi vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada polis ekiplerince muhafaza altına alınan çocukların, parkta oynadıkları sırada toplarının yan tarafta bulunan mezarlığa kaçması üzerine buraya girdikleri ve topu aldıkları sırada oyun amaçlı mezarlık mermerlerini tahrip ettiklerini söyledikleri öğrenildi.

Çocukların mezarlığa girdiği anlar güvenlik kameralarınca da kaydedildi. Görüntülerde, çocukların mezarlıkta bazı mezar taşlarını tekmeledikleri, ardından da koşarak uzaklaştıkları görülüyor.

KAYNAK: İndependent

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz